انواع کاربر و سطح دسترسی آن ها در وردپرس

user-roles-in-wordpress

نقش های کاربری در وردپرس

نقش های کاربری در وردپرس تعیین می کند کاربر چه کارهایی می تواند در سایت تان انجام بدهد و چه کارهای را قادر به انجام آن نیست.دانستن این نقش های کاربری در وردپرس حیاتی و باعث پیشرفت سایت تان می شود.در این آموزش ساده ، هر نقش و میزان سطح دسترسی آن را با نقش های دیگر مقایسه خواهیم کرد.

وقتی وردپرس را نصب می کنید،به طور پیش فرض ۵ نقش کاربری دارد:

مدیر – ویرایشگر – نویسنده – مشارکت کننده – مشترک

در ادامه به طور خلاصه توضیحی مختصر در مورد هر نقش را به شما خواهیم داد.همچنین چگونگی ایجاد نقش های کاربری جدید و ویرایش نقش های کاربری پیش فرض وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

۱. مدیر

بطور معمولی با نصب وردپرس، Admin قدرتمندترین کاربر است. کاربر با نقش مدیر می تواند پست های جدیدی را اضافه کند، پست های هر کاربر را در سایت ویرایش و حتی آن ها را حذف کند.

مدیر می تواند افزونه ها و قالب ها را نصب، ویرایش و حذف کند. مهم تر از آن، کاربری که نقش مدیر را دارد می تواند کاربران جدید به سایت اضافه کند، اطلاعات مربوط به کاربران سایت از جمله گذرواژه های آنها را تغییر دهد و هر کاربری را حذف کند.

این نقش اساسا برای صاحبان سایت ها محفوظ است و به شما امکان کنترل کامل سایت وردپرس را می دهد. اگر شما یک سایت چند کاربره را در وردپرس دارید، پس باید بسیار مراقب باشید که برای چه کسی نقش مدیر را تعیین می کنید.

۲. ویرایشگر

در وردپرس کاربرانی که نقش ویرایشگر را دارند کنترل کاملی بر بخش محتوای وب سایت شما دارند. آنها می توانند هر نوشته ای در یک سایت وردپرسی، از جمله مواردی که توسط دیگر نویسندگان سایت تان نوشته شده، اضافه، ویرایش، انتشار و حذف نمایند.یک ویرایشگر می تواند نظرات را نیز نظارت، ویرایش و حذف کند.

دیگران خوانده اند  ftp چیست و چه کاربردی دارد؟

ویرایشگران قادر به تغییر تنظیمات سایت از جمله نصب افزونه ها و قالب ها یا اضافه کردن کاربران جدید نیستند.

۳. نویسنده

همانطور که از نام آن پیداست، کاربران با نقش نویسنده می توانند پست های خود را بنویسند، ویرایش و منتشر کنند. آنها همچنین می توانند پست های خود را حذف کنند حتی بعد از انتشار.

هنگام نوشتن پست، نویسندگان نمی توانند دسته ها را ایجاد کنند اما فقط می توانند از دسته های موجود انتخاب کنند. از سوی دیگر، آنها می توانند برچسب ها را به پست های خود اضافه کنند

نویسندگان می توانند نظرات را حتی آن هایی که در انتظار بررسی هستندرا مشاهده کنند، اما نمیتوانند نظرات را اسپم ، تایید یا حذف کنند.

نویسندگان نیز به تنظیمات سایت از جمله افزونه ها و یا قالب ها دسترسی ندارند ، پس بنابراین در یک سایت وردپرسی ریسک کاربر با نقش نویسنده کمتر است به جز اینکه آن ها تنها توانایی حذف پست های خود را پس از انتشار را دارند.

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ۱۱ دلیل اصلی هک شدن سایت های وردپرسی و راه های جلوگیری از آن را مطالعه بفرمایید.

۴. مشارکت کننده

مشارکت کنندگان می توانند پست های جدیدی را اضافه و پست های خود را ویرایش کنند اما نمی توانند هیچ پستی را منتشر کنند حتی پست های خودشان. هنگام نوشتن پست ها آنها نمی توانند دسته های جدیدی ایجاد کنند و باید از دسته های موجود در سایت انتخاب کنند. با این حال، آنها می توانند برچسب ها را به پست های خود اضافه کنند.

بزرگترین اشکال یک نقش مشارکت کننده این است که آنها نمیتوانند فایل آپلود کنند (به این معنی که آنها نمیتوانند تصاویر را در مقاله خود اضافه کنند).

دیگران خوانده اند  ساخت دیتابیس در هاست

مشارکت کنندگان می توانند نظراتی که در انتظار بررسی هستند را مشاهده کنند. اما آنها نمی توانند آن ها را تایید یا حذف کنند.

آنها دسترسی به تنظیمات، افزونه ها یا قالب ها را ندارند، بنابراین نمی توانند هیچ تنظیماتی را در سایت شما تغییر دهند.

۵. مشترک

کاربرانی که نقش مشترک را دارند میتوانند به سایت وردپرسی تان وارد شوند و فقط پروفایل کاربری خود را بروزرسانی کنند. آنها اگر بخواهند می توانند رمزهای عبور خود را تغییر دهند. کاربران با نقش مشترک قادر به ارسال پست ، مشاهده نظرات و یا انجام هر کاری در پنل وردپرس شما نیستند.

اگر کاربران سایت شما برای خواندن مطالب سایت تان و یا درج نظر نیاز به ورود دارند پس نقش کاربری مشترک برای کاربران تان می تواند مناسب ترین نقش باشد.

سفارشی کردن نقش های کاربری در وردپرس

نقش های پیش فرض وردپرس متناسب با نیاز بیشتر وب سایت ها طراحی شده اند. به عنوان مثال اگر شما در حال فعالیت یا یک سایت مجله هستید، می توانید نقش  ویرایشگر را به کارکنان ارشد و نقش کاربر نویسنده را به کارکنان مبتدیانه تر اختصاص دهید. همچنین می توانید نقش کاربر مشارکت کننده را به نویسندگان مهمان و نقش کاربر مشترک را به بازدیدکنندگان سایت تان اختصاص دهید.

اما اگر بخواهید دسترسی های یک نقش را از میان نقش های کاربری موجود  را تغییر دهید باید چه کاری انجام دهید؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه Enhanced Capability Manager را نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی برای تغییر دادن نقشهای کاربر به مسیر کاربران > دسترسی ها بروید.

edit-user-permission-image

ویرایش نقش کاربری نویسنده

سپس، نقش کاربری را که می خواهید ویرایش کنید را از کادر بالا در ستون سمت راست ، انتخاب کنید و سپس روی دکمه بارگذاری (load) کلیک کنید تا دسترسی های کاربر را در قسمت سمت چپ نمایش دهد.

دیگران خوانده اند  آموزش نصب xampp در ویندوز

کل کاری که باید انجام دهید این است که قابلیت هایی را که می خواهید از آن نقش کاربری حذف کنید ، تیک آن را بردارید. به عنوان مثال، در این آموزش ما می خواهیم قابلیت حذف پست های منتشر شده  را از نویسندگان حذف کنیم. پس تیک “حذف منتشر شده” (delete published) را بر میداریم. هنگامی که انجام شد، به پایین صفحه بروید و دکمه ذخیره (save)  را برای ذخیره تنظیمات خود بفشارید.

ایجاد نقش کاربری دلخواه در وردپرس

همچنین می توانید نقش های مورد نظر خود را در وردپرس با قابلیت های دلخواه خودتان با استفاده از همان پلاگین Enhanced Capability Manager ایجاد کنید. پس از نصب و فعال سازی پلاگین، به مسیر کاربران > دسترسی ها بروید و نام نقش کاربری جدید را در بخش « ایجاد نقش جدید » (Create New Role) وارد کنید.

custom-users-role-image

ایجاد نقش کاربری دلخواه

به عنوان مثال، یک سایت مجله ممکن است به تعدادی اعضا نیاز داشته باشد تا نظرات بتوانند بررسی یا تایید کنند. در این مورد، ممکن است بخواهید یک نقش کاربر ایجاد کنید که فقط بتواند نظرات را کنترل کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک نقش جدید ایجاد کنید و سپس گزینه کنترل نظرات (comment moderation)  را از قسمت سایر قابلیت های وردپرس (Other WordPress Capabilities) انتخاب کنید.

به پایان یکی دیگر از مقالات جذاب وردپرس رسیدیم و امیدواریم که شما کاربران عزیز مبحث نقش های کاربری در وردپرس را به خوبی فرا گرفته باشید تا بتوانید برای کاربران خود نقش های مناسب را در نظر بگیرید.حتما سوالات و یا نظرات خود را در زیر همین پست با ما به اشترک بگذارید تا بتوانیم همچنان پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

منبع