صفر تا صد نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

نصب گوگل آنالیتیکس ئر وردپرس

آیا می خواهید نحوه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس را یاد بگیرید؟ دانستن اینکه کاربران تان چگونه با وبسایت شما تعامل دارند، برای موفقیت شما بسیار مهم است. بهترین روش برای شناختن مخاطب شما از طریق آمار ترافیک وب سایت تان است و این همان چیزی است که گوگل آنالیتیکس به صورت رایگان به شما ارائه می دهد. در این مقاله که امروز با شما به اشتراک می گذاریم برایتان بیان خواهیم کرد که چرا گوگل آنالیتیکس مهم است و چگونه شما می توانید آن را در وردپرس خود (گام به گام) نصب کنید.

چرا گوگل آنالیتیکس برای وبلاگ نویسان و صاحبان وبسایت مهم است؟

هنگامی که شما یک وبلاگ یا سایت را راه اندازی می کنید،قطعا اولین هدف شما جذب ترافیک و کاربران بیشتر، است. گوگل آنالیتیکس با نشان دادن اطلاعات و آمار دقیق به شما کمک می کند تا تصمیمات مهم و مناسب را بر اساس این داده ها برای پیشرفت سایت تان بگیرید.با استفاده از آمار و داده های گوگل آنالیتیکس می توانید ببینید:

۱- چه کسی وبسایتتان را می بیند؟

این بخش از تجزیه و تحلیل ها اطلاعات زیر را در رابطه با کابران تان در اخیتارتان قرار می دهد.

 • موقعیت مکانی کاربران تان کجاست؟
 • کاربران تان از چه مرورگری برای بازدید از سایت تان استفاده می کنند.
 • رزولوشن صفحه نمایش شان
 • پشتیبانی یا عدم پشتیبانی دستگاه کاربر از جاوا اسکریپت
 • زبان مورد استفاده کابران تان
 • و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر

این داده ها بسیار مفید است و می تواند به روش های مختلفی به ارائه بهتر محتوای سایت به کاربران کمک کند.

به عنوان مثال اگر اکثر کاربران تان با دستگاه های دارای رزولوشن ۱۲۸۰ پیکسل از سایت تان بازدید می کنند پس باید طراحی صفحات و محتوای تان به گونه ای باشد که مطمئن شوید محتوای سایت برای کاربران به درستی نمایش داده می شود.

۲- وقتی مردم در وب سایت شما هستند چه کاری انجام می دهند؟

همچنین با نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس می توانید به اطلاعات زیر دست پیدا کنید :

 • کاربران در سایت تان به کدام صفحات می روند؟
 • چه مدت زمانی را در وب سایت شما سپری می کنند؟
 • میزان بانس ریت سایت تان چند است؟(درصد خروج کاربران از سایت در همان بازدید اول و بدون رفتن به صفحه ای دیگر از سایت تان)

با استفاده از این اطلاعات، می توانید درصد خروج کاربران در اولین بازدید(بانس ریت) را کاهش و  میزان نمایش صفحات خود به کاربران تان(page views) را افزایش دهید.

۳- چه موقع مردم از وب سایت شما بازدید می کنند؟

با نگاهی به پربازدیدترین ساعات سایت تان در روز می توانید زمان مناسب را برای ارسال پست هایتان انتخاب کنید تا همواره مطالب تان بازدید بیشتری بخورد.

دیگران خوانده اند  ساخت نقشه سایت در وردپرس

۴- مردم چگونه وب سایت شما را پیدا می کنند؟

این بخش از تجزیه و تحلیل ها به شما نشان می دهد که کاربر از کجا سایت شما را پیدا و به آن مراجعه کرده است.به عنوان مثال:

 • موتورهای جستجو
 • مراجعه مستقیم به سایت تان
 • لینک های ارجاع از یک سایت دیگر مانند فیسبوک،اینستاگرام و …
 • و …

همچنین نشان می دهد که چند درصد از بازدید کنندگان شما ، از هر یک از این منابع به سایت تان آمده اند. گوگل آنالیتیک آمار هر یک از این منابع را بصورت دسته بندی به شما ارائه میدهد .یعنی به عنوان مثال به شما نشان می دهد که اکثریت کاربران تان از کدام موتور جستجو  به سایت شما وارد شده اند.گوگل، یاهو،بینگ یا سایر.

با تجزیه و تحلیل این آمار می توان فهمید اگر اکثریت ورودی لینک های ارجاعی به سایت تان از طریق فیسبوک باشد پس باید به فعالیت تان در فیسبوک توجه بیشتری داشته باشید و محتوای منحصر به فردی را در فیسبوک تان پست کنید تا همچنان بتوانید کاربران خود را جذب کرده و آن ها را به سایت تان بکشانید.

یا اگر اکثریت ورودی لینک های ارجاعی به سایت تان از طریق یک وب سایت دیگر است، پس شما ممکن است بخواهید همکاری های دو طرفه بیشتری(درج تبلیغات شما در آن سایت و …) را با آن سایت داشته باشید.

۵- چگونه افراد با محتوای شما ارتباط برقرار می کنند؟

گوگل آنالیتیکس چگونگی تعامل کاربران با محتوای سایت تان را برایتان نمایش می دهد.همچنین نشان می دهد که چند درصد از کاربران روی کدام لینک در سایت شما کلیک کرده اند.

با مشاهده نحوه تعامل کاربر با محتوای سایت،می توانید مطالب خود را بهتر به کاربران تان ارائه دهید و استراتژی های مناسبی را برای تولید محتوای تان در نظر بگیرید و از به کارگیری استراتژی های نامناسب خودداری کنید.

ثبت نام در گوگل آنالیتیکس

مرحله ۱: ابتدا باید یک حساب گوگل آنالیتیکس ایجاد کنید. برای انجام این کار، به صفحه ثبت نام گوگل آنالیتیکس مراجعه کنید.

یک صفحه مانند تصویر زیر خواهید دید. اگر از قبل یک حساب جیمیل(Gmail) دارید، می توانید از آن برای ورود به سیستم استفاده کنید. اگر حساب Gmail ندارید، ابتدا باید یک جیمیل برای خود ایجاد کنید.

ورود به اکانت جیمیل

ورود به حساب جیمیل

مرحله ۲: هنگامی که با حساب کاربری Gmail خود وارد سیستم شوید، به یک صفحه مانند تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد.صفحه ای است که شما با حساب Gmail خود برای گوگل آنالیتیکس ثبت نام می کنید.

ثبت نام در گوگل آنالیتیکس با جیمیل

ثبت نام در گوگل آنالیتیکس با جیمیل

مرحله ۳: در صفحه بعدی،از بین پیشنهاد های داده شده می توانید وب سایت یا اپلیکیشن تلفن همراه را انتخاب کنید.که در اینجا باید وبسایت را انتخاب کنید.

دیگران خوانده اند  کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی.کدام یک؟

سپس باید اطلاعات زیر را وارد کنید

 • نام حساب (نام پروفایل گوگل آنالیتیکس برای این وب سایت)
 • نام وبسایت
 • آدرس وب سایت
 • کشور
 • منظقه زمانی
وارد کردن اطلاعات خواسته شده

وارد کردن اطلاعات خواسته شده

پس از این که اطلاعات بالا را وارد کردید روی دکمه Get Tracking ID button کلیک کنید.سپس شرایط و قوانین استفاده از گوگل آنالیتیکس به شما نمایش داده می شود که باید برای تایید آن روی دکمه I Agree کلیک کنید.
مرحله ۴: در این مرحله کد ردیابی گوگل آنالیتیکس به شما داده می شود. شما می توانید این کد را کپی کنید زیرا ممکن است نیاز باشد تا آن را در سایت وردپرس تان قرار دهید.بستگی دارد که از کدام از روش هایی که در زیر برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس معرفی می کنیم استفاده کنید.

کپی کردن کد گوگل آنالیتیکس

کپی کردن کد گوگل آنالیتیکس

بهتر است صفحه گوگل آنالیتیکس را باز بگذارید، زیرا ممکن است بعد از این که کد را در وردپرس تان قرار دهید نیاز باشد مجددا به گوگل آنالیتیکس برگردید.

سه روش برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس می توانید از هر کدام از سه روشی که در ادامه آموزش خواهیم داد استفاده کنید.

روش اول: نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه MonsterInsights

آسان ترین راه (برای همه کاربران مبتدی و متخصص) برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس استفاده از افزونه MonsterInsights  است.

این افزونه هم نسخه رایگان و هم نسخه پرمیوم(پولی) را دارد.ما در این آموزش از نسخه رایگان آن استفاده می کنیم.
حالا شروع میکنیم.
ابتدا افزونه MonsterInsights را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر، می توانید مقاله نحوه نصب افزونه در وردپرس را بخوانید.
پس از فعال شدن افزونه یک گزینه جدید با عنوان Insights به منوی پنل مدیریت وردپرس شما اضافه خواهد شد. برای پیکربندی تنظیمات افزونه باید fiبه مسیر تنظیمات > Insights بروید.

در این صفحه روی دکمه « Authenticate with your Google account » کلیک کنید تا گوگل آنالیتیکس به سایت شما وصل شود.

فشردن دکمه برای اتصاب به گوگل آنالیتیکس

فشردن دکمه برای اتصاب به گوگل آنالیتیکس

با کلیک روی دکمه مذکور،به حساب گوگل انتقال داده خواهید شد و از شما خواسته می شود وارد سیستم شوید و یا یک حساب گوگل را انتخاب کنید، اگر از قبل وارد سیستم شده اید برای ادامه مراحل روی «Next» کلیک کنید.

ورود با جیمیل

ورود با جیمیل

سپس از شما درخواست می شود که اجازه دهید MonsterInsights به حساب گوگل آنالیتیکس شما دسترسی پیدا کند.روی دکمه ‘Allow’ کلیک کنید.

اجازه دسترسی به گوگل آنالیتیکس

اجازه دسترسی به گوگل آنالیتیکس

و در مرحله آخر باید آیتمی را که قصد وصل کردن آن به گوگل آنالیتیکس را دارید انتخاب کنید. که باید وب سایت خود را در این قسمت انتخاب کرده و سپس دکمه‘Complete authentication’ را بفشارید تا عملیات نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس با موفقیت به پایان برسد.

انتخاب سایت از بین آیتم های موجود

انتخاب سایت از بین آیتم های موجود

حالا به سایت وردپرسی خود انتقال داده خواهید شد.البته دقت به خاطر داشته باشید که مدتی زمان لازم است تا گوگل آنالیتیکس اطلاعات سایت شما را دریافت کند و نمایش دهد.

دیگران خوانده اند  ثبت سایت در گوگل وب مستر

مهم ترین مزیتی که استفادع از افزونه MonsterInsights دارد این است که قادر خواهید بود داده های گوگل آنالیتیکس مربوط به سایت خود را در داخل پنل وردپرس تان مشاهده و بررسی کنید.برای این کار کافیست به مسیر Insights » Reports بروید تا اطلاعات لازم را مشاهده کنید.

مشاهده داده ها در داخل پنل وردپرس

مشاهده داده ها در داخل پنل وردپرس

روش دوم: نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس با افزونه Insert Headers and Footers
این روش به خوبیه روش اول نیست زیرا با این روش شما نمیتوانید آمار  و داده های گوگل آنالیتیکس تان را در داخل پنل مدیریت وردپرس مشاهده کنید.

 • ابتدا افزونه Headers and Footers  را نصب و فعال کنید.
 • به مسیر تنظیمات » Insert Headers and Footers بروید.
 • کد گوگل آنالیتیکس را که در مرحله ۴ کپی کرده اید در بخش scripts in Header قرار دهید.
قرار دادن کد در افزونه نام برده شده

قرار دادن کد در افزونه نام برده شده

در پایان تغییرات را ذخیره کنید.

روش سوم: نصب گوگل آنالیتیکس در قالب وردپرس

این روش فقط برای کاربرانی توصیه می شود که با کدنویسی آشنا هستند.استفاده از این این روش توصیه نمی شود زیرا اگر کدهای شما تغییر کند و یا بروزرسانی شود، قطعه کد اتصال به گوگل آنالیتیکس از داخل کدهایتان پاک و اتصال شما به گوگل آنالیتیکس قطع خواهد شد.

 • قرار دادن کد در فایل header.php

فایل header.php قالب خود که در هاست تان نیز قرار دارد را ویرایش کرده و کدی را که در مرحله ۴ کپی کرده اید پس از تگ <body> قرار دهید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

 • اضافه کردن از طریق فایل های توابع

همچنین می توانید کد گوگل آنالیتیکس را به فایل توابع وردپرس اضافه کنید.شما باید این کد را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید.

php?>
;('add_action('wp_head', 'wpb_add_googleanalytics
 <? } ()function wpb_add_googleanalytics
 Paste your Google Analytics code from Step 4 here//
<? { php?>

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند که نحوه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس را یاد بگیرید و از اطلاعاتی که گوگل در این ابزار به شما ارائه می دهد بهترین استفاده را بکنید تا وب سایت تان روز به روز پیشرفت داشته باشد و بتواند درصد زیادی از رضایت کاربران تان را جلب کند.

یکی دیگر از ابزارهای بسیار مفید گوگل برای شما گوگل وبمستر است که پیشنهاد می کنیم اگر هنوز سایت تان را در آن ثبت نکرده اید مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر را که برایتان آماده کرده ایم مطالعه کنید.