0
0

5 راهبرد برای کمک به دانش‌آموزان در غلبه بر اضطراب ریاضی آنها

1356 بازدید

اضطراب ریاضی چیست؟

اضطراب ریاضی به‌عنوان «احساس تنش، دلهره یا ترس که بر عملکرد ریاضی مداخله می‌کند» تعریف‌شده است. غالباً در دانش‌آموزان دیده می‌شود که اضطراب ریاضی می‌تواند از ناراحتی عمومی و بی‌نظمی ذهنی تا احساس هراس و اضطراب زیاد باشد. اگرچه بیشتر دانش‌آموزان می‌توانند از عهده این پریشانی برآیند، برای برخی این ترس آن‌قدر شدید است که بر توانایی‌های یادگیری ریاضی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و به‌نوبه خود، به چرخه‌ای شوم از شکست تبدیل می‌شود.

 

 

شناسایی عوامل مؤثر بر اضطراب ریاضی دانش‌آموزان

 

عوامل مؤثر بر اضطراب ریاضی دانش‌آموز

 

برخی از پژوهشگران نوعی اضطراب معتدل را برای هر نوع فعالیتی ازجمله داشتن رفتار ریاضی می‌پذیرند، زیرا اضطراب کنترل‌شده و معتدل لازمه‌ی پویایی حیات بشر و عاملی طبیعی برای رسیدن به هدف‌هاست؛ اما سخن درباره‌ی اضطراب بالا یا اضطراب مرضی است که مزاحم روند تفکر سالم و رشد یابنده در فرد هست و به‌صورت مانعی جدی در برابر فعالیت‌های علمی او قرار می‌گیرد.

برخی از روانشناسان معتقدند كه ريشه اضطراب رياضی را بايد در دوره‌های ابتدايی و راهنمايی جستجو كرد. اضطراب رياضی را با تجربيات قبلی و آموزش مرسوم رياضی در سطوح ابتدايی و راهنمايی تحصيلی پيوند می‌دهند، آنان در پژوهش خود نتيجه گرفتند كه 16% دانشجويان، اولين تجربه منفی در آموزش رياضی را از كلاس‌های سوم و چهارم تحصيلی داشته‌ا‌ند.

تأكيد می‌كنند كه عوامل مختلفی در رخ دادن اضطراب رياضی مؤثر است كه ازجمله آن‌ها می‌توان به بيزاری از مدرسه، اعتمادبه‌نفس پایین، مهارت‌های ضعيف رياضی، نگرش معلم و تأكيد بر فهميدن رياضی از طريق تمرين و مشق اشاره كرد.

پاتريك (2008)، اعتقاد دارد كه علت اصلی اضطراب رياضی را بايد در روش‌های تدريس جستجو كرد، او می‌گويد: «كلاس‌های رياضی كه آموزش در آن‌ها با شيوه سنتی است، فهميدن از طريق استدلال را تشويق نمی‌كنند. اضطراب رياضی از بين نمی‌رود، مگر اينكه معلمان پردازش حل مسئله را در آموزش رياضی به‌کارگیرند.»

 

نگرانی باعث ایست فکری می‌شود درحالی‌که انسان برای موفقیت در ریاضی نیازمند به دست آوردن زمان (saving time) و آرامش است تا بتواند به تلاش، پشتکار و شکیبایی خود بپردازد.

 

شما به‌عنوان معلم باید در زمان اضطراب بتوانید به دانش‌آموزان خود کمک کنید.

تکنیک‌های آرامش

 1. نشستن در یک موقعیت راحت، چشمان خود را ببندید و عمیقاً از طریق بینی خود نفس بکشید، شکم خود را بکشید و سپس به‌آرامی بیرون بیندازید. توجهتان را به نفس خود جلب کنید، تجسم کنید که انرژی مثبت در حال حرکت و تمام بار منفی و اضطراب از بدن شما در معرض خروج است، این روند را برای حداقل ده نفس کامل یا بیشتر تکرار کنید تا احساس آرامش را در خود بیابید.
 2. فعالیت‌ جسمانی مسلماً بهترین راه برای از بین بردن استرس از بدن است.
 3. دستان خود را با مشت‌های محکم فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید و تجسم کنید که تمام استرس‌های شناور شما رها می‌شود.

هر یک از ما تنش و اضطراب را به‌طور متفاوتی تجربه می‌کنیم بنابراین استراتژی‌هایی را که برای شما بهترین کارایی را دارد را با هم ترکیب کرده و به‌کارگیرید.

 

انتخاب روش تدریس برای کاهش اضطراب ریاضی دانش‌آموزان

در کنترل و کاهش اضطراب ریاضی سه گروه معلمان، دانش‌آموزان و خانواده نقش عمده‌ای را دارند. البته سهم و نقش هر یک در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. مثلاً در سال‌های نخست یادگیری ریاضی، سهم خانواده و معلم بیشتر است. درهرصورت برای مدیریت اضطراب ریاضی همکاری مؤثر و متقابل هر سه عنصر فوق لازم است.

تعامل و ارتباط معناداری بين اضطراب رياضی و اتخاذ شيوه آموزشی رابطه وجود دارد؛ به‌طوری‌كه افراد با سطح اضطراب بالای رياضی از شيوه توصيفی در آموزش سود بيشتری می‌برند، درحالی‌که افراد با اضطراب پايين شيوه اكتشافی را مفيدتر يافته‌اند. درواقع افراد مضطرب نيازمند آرامش بيشتر و تکیه‌بر مباحث خوب سازمان‌یافته و با طراحی شفاف‌تر برای يادگيری رياضی هستند.

 

 روش اكتشافی

تدريس اكتشافی به شيوه‌ای گفته می‌شود كه دانش‌آموز بر اساس راهنمايی معلم، مفهوم يا مسئله‌ای را به‌طور انفرادی مطالعه، بررسی و مشاهده مي‌كند و مورد آزمايش قرار می‌دهد. سپس از اطلاعات حاصل نتيجه‌گيری می‌كند تا به استنباط كلی برسد.

 

 

5 راه برای کمک به دانش‌آموزان برای غلبه بر اضطراب ریاضی

ازآنجاکه اضطراب ریاضی یک احساس طبیعی است که مبتنی بر ترس از نمره نیاوردن یا عالی نبودن در موضوع است، به عنوان یک معلم، می‌توانید به دانش‌آموزان خود کمک کنید تا از طریق چندین نکته و تکنیک، بر اضطراب ریاضی غلبه کنند. در اینجا 5 روش برتر برای کمک به غلبه بر اضطراب ریاضی در دانش‌آموزان آورده شده است:

 1. شناخت باورهای پیرامون ریاضی

وقتی صحبت از غلبه بر اضطراب ریاضی می‌شود، اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هر باور پیرامون ریاضی را که دانش‌آموزانتان به آن اعتقاد دارند یا در مورد آن‌ها شنیده‌اید را دفع کنید. داشتن باور غلط فقط اضطراب اصولی را در دانش‌آموزان به جوش می‌آورد، خصوصاً برای کسانی که سرعت کمتری در یادگیری ریاضی دارند.

به عنوان یک معلم، باید ایده «داشتن استعداد ریاضی برای موفقیت در ریاضیات» که اکثر دانش‌آموزان به طور طبیعی حتی قبل از شروع یادگیری ریاضیات به آن معتقدند را کاملاً از بین ببرید. از بین بردن این باورها باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در دانش‌آموزان می‌شود تا با ذهن باز موضوع را درک کنند.

باورهای غلط، افكار منفی و ارزيابی‌های بدبينانه از درس رياضی است كه می‌تواند موجب تغيير در نگرش‌های دانش‌آموز گردد. باورهای غلط فرد نسبت به درس رياضی، كلاس و معلم و… از كلاس رياضی به وجود می‌آيد. مثلاً ریاضی دشوار است،

تقويت باورهای دانش‌آموز نسبت به قابليت و ظرفيت‌هايش و اينكه هر فردی باهوش و توانايی‌های متعارف قادر به انجام نسبی كار رياضی است در ايجاد نگرش مثبت نسبت به رياضيات و مسرت‌بخش ساختن كلاس درس رياضی تأثير جدی دارد.

 

 1. تقویت مثبت اندیشی

بدترین ترس دانش‌آموز، تحقیر بخاطر فهمیدن اشتباه یک مسئله یا کسب نمره پایین در آزمون است. به عنوان یک معلم، ایجاد اعتمادبه‌نفس و اطمینان به دانش‌آموزان از طریق اظهارات مثبت و دلگرم‌کننده اولین قدم برای غلبه بر اضطراب در دانش‌آموزان است.

از بین بردن جملات منفی در کلاس و پاداش به دانش‌آموزان برای تلاش‌های انجام شده، اعتمادبه‌نفس و افزایش عزت‌نفس را برای آنها درپی دارد.

 

 1. ریشه‌یابی اضطراب

اگر دانش‌آموزان شما از اضطراب ریاضی رنج می‌برند، همیشه این احتمال وجود دارد که ریشه عمیق داشته باشد و طی چند سال ایجاد شده باشد؛ بنابراین، ریشه‌یابی و تقویت مهارت‌های اصلی آن‌ها همیشه ایده خوبی است. به دانش‌آموزان خود این فرصت را بدهید که قبل از اینکه به مسائل بسیار سخت‌تری بپردازند، تمرین کنند و مهارت‌های اساسی ریاضی را به دست آورند.

هرچه آن‌ها بیشتر مفاهیم پایه‌ای ریاضی را تمرین کنند، مهارت‌های منطقی آن‌ها قوی‌تر خواهد شد که به‌نوبه خود به ایجاد اعتمادبه‌نفس کمک می‌کند. تمرین ریاضیات ذهنی حافظه کاری آنها را بهبود می‌بخشد و به آن‌ها در پیشبرد پیشرفت کمک می‌کند.

 

 1. ریاضیات سرگرم‌کننده

 

بازی‌های سرگرم‌کننده

 

بهترین راه برای رفع اضطراب ریاضی و رفع ترس از شکست در دانش‌آموزان، معرفی روش‌های جالب و سرگرم‌کننده برای درک و تمرین ریاضی است.

یادگیری مبتنی بر بازی این روزها روشی رایج است که دانش‌آموزان آن را دوست دارند و از آن لذت می‌برند؛ بنابراین اگر دانش‌آموزان شما هنگام انجام تست‌ها و حل مسائل در کلاس دچار اضطراب می‌شوند، می‌توانید بازی های آنلاین سرگرم‌کننده ریاضی را معرفی کنید که از طریق آن‌ها می‌توانند مهارت‌های خود را تمرین و بهبود بخشند.

دانش‌آموزان عاشق بازی کردن هستند؛ بنابراین، برگزاری بازی های ریاضی در کلاس نه تنها توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند بلکه باعث می‌شود آن‌ها به طور فعال در کلاس شرکت کنند که این روزها عدم مشارکت دانش‌آموزان به یک معضل برای معلمان تبدیل شده است.

ایجاد یک محیط جذاب در کلاس از طریق معماهای بی‌شمار، آزمون‌ها و چالش‌ها راهی عالی برای کاهش اضطراب آن‌ها است زیرا دانش‌آموزان تمرکز خود را از حل مسائل به برنده شدن در بازی‌ها تغییر می‌دهند.

بسیاری از مدارس پیش از این یادگیری مبتنی بر بازی را در کلاس‌ها معرفی کرده‌اند که یک روش جدید یادگیری را تلقین می‌کند و همچنین به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با انجام بازی های آموزشی مهارت‌های یادگیری شناختی را توسعه دهند.

 

 1. توسعه یک ذهنیت رشد

داشتن «طرز فکر رشد» به این معنی است که فرد بتواند در توانایی‌های خود بیاموزد و رشد کند. این برای دانش‌آموزان در سنی که ذهن آن‌ها دائما در حال پیشرفت و درک چگونگی عملکرد جامعه و محیط پیرامونشان است، بسیار مهم است.

تشویق دانش‌آموزان‌تان به ریسک‌پذیری، مسئولیت‌های چالش‌برانگیز و تمرین بیشتر به آن‌ها کمک می‌کند تا یک ذهنیت رشد را ایجاد کنند و همچنین به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند.

طبیعی است که دانش‌آموزان نسبت به عملکرد خود در کلاس اضطراب داشته باشند، به خصوص در مورد موضوعی مانند ریاضی؛ بنابراین، برای یک معلم مهم است که نه تنها به آن‌ها اعتمادبه‌نفس ببخشد بلکه از تکنیک‌های منحصربه‌فرد و شیوه‌های تدریس در کلاس نیز استفاده کند که به آن‌ها در توسعه وابستگی به موضوع کمک می‌کند. علاقه برای یک موضوع نیز غالباً مبنایی بر توانایی معلم در ایجاد کلاسی راحت‌تر و کمک به آن‌ها برای لذت بردن از موضوع است.

اگر دانش‌آموزان شما همیشه از مسائل ریاضی نگرانی دارند، باید با دقت بیشتری به مهارت‌های ریاضی آن‌ها بنگرید و این تکنیک‌ها را در کلاس معرفی کنید تا به آن‌ها در غلبه بر اضطراب ریاضی کمک کند.

دانش‌‌آموزانی كه از اضطراب رياضی رنج می‌برند، عوامل انگيزشی و عاطفی شناخته‌شده‌ای دارند كه می‌توان از آن‌ها به‌عنوان عوامل پیش‌بینی كننده اضطراب رياضی استفاده كرد.

توانايی حل مسئله و خودتنظیمی به فرد امكان می‌دهد تا بر رفتارهايش كنترل و نظارت داشته باشد. يعنی رفتارهايش را ارزشيابی كند، آن‌ها را با معيارهای خودش بسنجد و در مورد شخص خود تقويت و تنبيه اعمال كند. شخصی كه نتيجه ارزشيابی از خودش مثبت است خود را كارآمد تشخيص می‌دهد و باعلاقه و پشتكار به انجام كارها می‌پردازد زيرا معتقد است كه می‌تواند پيشرفت بيشتری كسب نمايد.

 

توصیه‌های به معلمان حرفه‌ای برای مدیریت اضطراب ریاضی

 • توجه و برخورد علمی به تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان
 • استفاده از روش‌های ترکیبی تدریس مانند روش اکتشافی، روش توصیفی، کار گروهی و انجام پروژه‌های کوچک علمی؛
 • ایجاد فرصت‌های یکسان و برابر یادگیری برای دانش‌آموزان یعنی equity
 • تلاش برای ایجاد اعتماد بین دانش‌آموزان و معلمان
 • استفاده بهینه از زمان در طول سال تحصیلی؛ گاهی تدریس تند معلم ریاضی اضطراب را در دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.
 • اصلاح و رفع اشتباهات درسی و عملی دانش‌آموزان در کلاس درس به کمک خود آن‌ها؛ (فعال بودن دانش‌آموزان)
 • ایجاد فضای روانی مثبت و حس امنیت در دانش‌آموزان برای پرسشگری و طرح سؤال در کلاس درس
 • با توجه به همبسته بودن اضطراب ریاضی و اضطراب عمومی، کنترل اضطراب در فرد باعث کاهش اضطراب ریاضی می‌شود.

 

منابع:

 1. اصول آموزش ریاضی. دکتر حسن علم الهدائی
 2. https://imaginelearning.com/blog/2017/08/how-to-reduce-math-anxiety
 3. https://www.prodigygame.com/blog/5-ways-to-help-students-overcome-math-anxiety
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12018
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 5 راهبرد برای کمک به دانش‌آموزان در غلبه بر اضطراب ریاضی آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.