0
0

چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

738 بازدید

چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

برای به دست آوردن نتایج مثبت در عملکرد رفتاری و تحصیلی دانش‌آموزان، در زیر یک لیست از استراتژی‌ها و نکات ساده برای معلمان، مربیان و حتی والدین وجود دارد که در ایجاد یک محیط یادگیری مثبت و مولد در مدرسه و کلاس درس مفید و کارآمد بوده است.

 

 • اول روابط، دوم مدرسه.

  روز اول مدرسه، مستقیماً وارد کار مدرسه نشوید. اجازه دهید یخ دانش‌آموزان شکسته شود با ایجاد برخی از بازی‌های تعاملی و برگزاری تمرین‌هایی با تیم‌سازی دانش‌آموزان که به برقراری روابط کمک می‌کند. این فعالیت‌ها باعث می‌شود تا دانش‌آموزان در یک سطح شخصی با یکدیگر آشنا شوند.

 

 

 • برخی از خاطرات را از تابستان به اشتراک بگذارید.

  دانش‌آموزان برخی از کارهای تفریحی را که آن‌ها یا خانواده‌هایشان در طول تابستان قبل از شروع سال تحصیلی انجام داده‌اند را می‌توانند در کلاس به اشتراک بگذارند. شما نیز می‌توانید از کارهایی که در طول تابستان انجام داده‌اید با دانش‌آموزان خود به اشتراک بگذارید. این کمک می‌کند تا دانش‌آموزان با یکدیگر و با معلم خود آشنا شوند و به شما کمک می‌کند تا با دانش‌آموزان خود رابطه دوستانه برقرار کنید.

 

 

 • با هر دانش‌آموز آشنا شوید.   

 

آشنایی با دانش‌آموزان

چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

 

      در ابتدای سال جدید، از والدین بخواهید که نامه‌ای را برای توصیف فرزند خود بنویسند. پس از دریافت نامه از همه والدین، برای خواندن همه نامه‌ها وقت بگذارید تا درباره شخصیت منحصربه‌فرد، خواسته‌ها، نیازها و استعدادهای هر دانش‌‌آموز بیشتر بدانید. خواندن این نامه‌ها حداقل یک‌بار به شما کمک می‌کند تا تفاوت‌های هر دانش‌آموز را بهتر ببینید.

 

 

 • نامه مقدماتی بنویسید.

  با دانش‌آموزان خود آشنا شوید و به آن‌ها نیز اجازه دهید تا از طریق نامه‌های مقدماتی با شما آشنا شوند. نامه‌ای بنویسید تا در مورد خودتان، علائق، سرگرمی و آرزوهایتان به دانش‌آموزان خود بگویید. همچنین، برای اولین تکلیف، دانش‌آموزان یک نامه درباره خودشان برای شما بنویسند.

 

 

 

 • برای آینده برنامه‌ریزی کنید، در لحظه زندگی کنید.

  همان‌طور که در جهت ایجاد یک محیط یادگیری مثبت برای دانش‌آموزان خود تلاش می‌کنید، بر زمان حال متمرکز شوید. ایجاد یک محیط کاری مثبت یک فرآیند است، یک شب اتفاق نمی‌افتد. آن‌قدر با هدف نهایی درگیر نشوید که نتوانید از لحظه‌به‌لحظه خود لذت ببرید.

 

 

 • دانش‌آموزان را درگیر روند کنید.                                                                                                                                             ایجاد یک محیط یادگیری مثبت باید همه دانش‌آموزان شما را درگیر کند. از دانش‌آموزان برای نحوه طراحی کلاس درس کمک بخواهید، جایی را که تصاویر باید در آن قرار بگیرند، اینکه از چه عکس‌ها و موارد دیگر استفاده کنند. این حس را القا کنید که دانش‌آموزان خود مالک محیط یادگیری‌شان هستند.

 

 

 • یک خبرنامه کلاسی ایجاد کنید.

  تهیه خبرنامه در کلاس درس راهی عالی برای درگیر کردن دانش‌آموزان و والدین و نیز نوعی سرگرمی است. دانش‌آموزانتان را به انجام این کار وادار کنید! خبرنامه خود را به یک پروژه دانش‌آموز محور تبدیل کنید و شما با این کار یک محیط یادگیری مثبت در کلاس ایجاد می‌کنید.

 

 

 • با استفاده از رسانه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنید.

 

برقراری ارتباط

چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

 

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند یک راه عالی برای ارتباط معلمان با دانش‌آموزان باشند – به‌خصوص در این روزها که دانش‌آموزان تمایل بیشتری برای دسترسی به رسانه‌های اجتماعی دارند. از پروژه‌های کلاس، جوایز، فعالیت‌ها و رویدادها عکس بگیرید و برای لذت بردن بچه‌ها و والدین آن‌ها را در اینستاگرام و تلگرام ارسال کنید تا دانش‌آموزان و والدین در مورد آنچه در کلاس اتفاق می‌افتد به‌روز باشند.

 

 • ایجاد یک وبلاگ. 

یک وبلاگ کلاس درس ایجاد و نگه‌دارید. این یک روش عالی دیگر برای به‌روز نگه‌داشتن دانش‌آموزان و معلمان و درگیر شدن در آنچه در کلاس اتفاق می‌افتد است. همچنین مکان بسیار خوبی برای ارسال پروژه‌های آینده، دستورالعمل‌ها، راهنماهای مطالعه و منابع برای دانش‌آموزان و والدین است.

 

 

 • آن را سبز نگه دارید.

  از فناوری دیجیتال برای کاهش مصرف محصولات کاغذی و تسهیل ارتباط آنلاین بین معلمان و دانش‌آموزان و والدین آن‌ها استفاده کنید. بخش اعظم آنچه به‌طور سنتی با استفاده از کاغذ ارتباط برقرار می‌شد، اکنون می‌توانید به‌صورت دیجیتالی، آنلاین و با استفاده از تلگرام، فیس‌بوک یا صفحه وب کلاس ارتباط برقرار کنید. دیجیتال برای صرفه‌جویی در وقت و کاغذ (که می‌تواند از بین برود) مؤثر است، یک محیط یادگیری مثبت را تقویت می‌کند و از محیط‌زیست ما محافظت می‌کند.

 

 • با روابط شروع کنید.

از روز اول مدرسه بر ایجاد روابط و احساس اجتماع در کلاس خود تمرکز کنید. به هر دانش‌آموز القا کنید که آن‌ها مهم‌ترین بخش  آموزش هستند. برخی از فعالیت‌های مشارکتی و گروهی را انجام دهید. به دانش‌آموزان نشان دهید که از آن‌ها به خاطر همکاری‌شان قدردانی می‌شود.

 

 

 • مشتاق باشید.

 

معلم مشتاق

چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

 

مشتاق بودن! لبخند بزنید! به دانش آموزان خود نشان دهید که شما از اینکه آنجا هستید و همچنین آن‌ها آنجایند هیجان‌زده‌اید. هر  کاری که هفته اول مدرسه می‌گویید یا انجام می‌دهید باید اشتیاق شما را برای کل سال تحصیلی انتقال دهد. نگرش و اشتیاق مثبت شما برای ایجاد و حفظ محیط یادگیری مثبت در کلاس مهم است.

 

 

 • خوش‌بین باشید.

  پس از آن‌که اشتیاق چند هفته اول مدرسه شروع به تضعیف می‌کند و کم‌کم متوجه می‌شوید که با مهم‌ترین چالش یک معلم روبرو شده‌اید، شما باید در طول سال به حفظ نگرش مثبت و سطح بالایی از خوش‌بینی متعهد باشید. دانش‌آموزان فوراً هرگونه نگرش منفی یا بد را انتخاب می‌کنند. توانایی شما برای حفظ نگرش مثبت و خوش‌بین ماندن باعث می‌شود که قادر به ایجاد یک محیط یادگیری مثبت باشید.

 

 

 • با هر دانش‌آموز به‌گونه‌ای رفتار کنید که گویی فرزند شما است.

آیا پدر یا مادر هستید؟ آیا آن درگیری‌ها و ترس‌های هر روزه مدرسه را که فرزندانتان تجربه کرده است، شما نیز تجربه کرده‌اید؟ آیا تاکنون امیدوار بوده‌اید یا دعا کرده‌اید که معلم‌شان به نیازهای آن‌ها حساس بوده و آن‌ها را درک کند؟ با هر یک از دانش‌آموزان خود با همان عشق، احترام و میزان توجه که برای فرزند خود می‌خواهید، رفتار کنید. این امر کار و زمان می‌برد، اما بهترین کیفیت را در هر دانش‌آموز به وجود می‌آورد و یک محیط یادگیری مثبت را تقویت می‌کند.

 

 

 • روی مثبت‌ها تمرکز کنید.           

         چیزهای مثبتی وجود دارد که حتی در بدترین دانش‌آموز نیز یافت می‌شود. هر روز در هر دانش‌آموز چیز خوبی پیدا می‌کنید و به           آن‌ها اشاره می‌کنید. تمرکز روی نقاط مثبت در هر دانش‌آموز به شما امکان می‌دهد یک محیط یادگیری واقعاً مثبت برای دانش‌آموزان خود ایجاد و حفظ کنید؛ و مهم‌تر از همه، شما به هر دانش‌آموز کمک خواهید کرد که احترام و خود ارزشی را تقویت کند که یک عمر دوام می‌آورد.

 

 

 • مبانی را مرور کنید.

  تحصیل مهم است، اما اگر دانش‌آموزان نزاکت و ادب مناسب در کلاس درس را ندانند، داشتن یک محیط یادگیری موفق دشوار است. تصور نکنید که دانش‌آموزان شما هر چیزی را می‌دانند – اصول را مرور کنید. در طول هفته اول مدرسه با دانش‌آموزان خود، چگونگی درخواست کمک، ارائه کمک به دانش‌آموزان دیگر، کار با یکدیگر، همکاری، احترام و غیره را بررسی کنید. مرور مبانی زمینه را برای یک محیط یادگیری مثبت و پربار در کلاس فراهم می‌کند.

 

 

 • با والدین روابط مثبت برقرار کنید.

  در ابتدای سال تحصیلی، به والدین هر دانش‌آموز در کلاس خود به‌طور شخصی ملاقات کرده و خودتان را معرفی کنید، به آن‌ها بگویید که شما چه کسی هستید و از شروع کار با فرزندشان هیجان‌زده‌اید و برنامه‌های شما برای امسال چیست. ایجاد رابطه با والدین در اوایل سال، زمینه را برای ایجاد یک محیط یادگیری مثبت با فرزند آن‌ها در بقیه سال فراهم می‌کند.

 

 

منبع:

https://www.educationcorner.com/building-a-positive-learning-environment.html

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12162
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه به ارتقا سطح ارتباطات در کلاس کمک کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.