0
0

معلم خلاق و ایده پرداز، ریاضیات را جذاب و دوست‌داشتنی می‌کند

2251 بازدید

معلم خلاق و ایده پرداز، ریاضیات را جذاب و دوست‌داشتنی می‌کند

وقتی بسیاری از دانش‌آموزان از ریاضی متنفر هستند، چگونه می‌توانید از استراتژی‌های تدریس برای جذاب‌تر کردن درس ریاضی استفاده کنید؟ تنها یک معلم خلاق و ایده‌پرداز چنین توانایی را دارد که اعداد را به حرکت درآورد و آن را جالب و دوست‌داشتنی ارائه دهد.

ریاضیات چندین دهه است که یکی از موضوعات منفور مدرسه شده است. در حقیقت، بر اساس یک مطالعه، از هر 10 دانش‌آموز 4 نفر از ریاضی متنفر هستند. چرا آن‌قدر دانش‌آموزان از ریاضیات بیزار هستند؟ این به طرز فکر آن‌ها برمی‌گردد.

در هر کلاس دانش‌آموزانی وجود دارند که نسبت به ریاضی نگرش منفی دارند. یادگیری مفاهیم جدید ریاضی برای آن‌ها دشوار است و آن‌ها در گذشته تجربه مؤفقی از ریاضی نداشته‌اند. این وظیفه شماست که به این دانش‌آموزان کمک کنید که ریاضی را دوست داشته باشند.

برای بسیاری از دانش‌آموزان، ریاضی همچون شنا کردن در خلاف جریان آب احساس می‌شود. از نظر آن‌ها مشخص نیست که چگونه اعداد در کنار هم قرار می‌گیرند و برای بسیاری از دانش‌آموزان ریاضی کسل‌کننده است.

 

معلم ایده پرداز

                                                                   معلم خلاق

 

معلم خلاق و ایده پرداز

هنگامی‌که معلمان به دنبال استراتژی‌های تدریس برای جذب دانش‌آموزان خود هستند تا آن‌ها را برای یادگیری ریاضی به وجد آورند، وجود دانش‌آموزانی با دیدگاه منفی به ریاضی، می‌تواند برای معلمان یک چالش کامل ایجاد کند.

تنها یک معلم خلاق و ایده پرداز که همواره به دنبال روش‌های نو و خلاقانه است‌، قادر خواهد بود که از چنین چالش‌هایی با مؤفقیت به نتیجه برسد. اولین و مهم‌ترین گام در کامیابی از این چالش تغییر ذهنیت منفی دانش‌آموزان است.

 

 

به دانش‌آموزان خود بیاموزید که ذهنیت مثبت داشته باشند

بسیاری از دانش‌آموزان دارای یک طرز فکر ثابت هستند و معتقدند که آن‌ها هیچ‌وقت در ریاضیات خوب نبوده‌اند پس با این نوع ذهنیت منفی، آن‌ها هرگز به این علاقه نخواهند رسید. قدم اول در ایجاد این علاقه آن است که آن‌ها را کمک کنیم تا بدانند که می‌توانند در ریاضی بهتر شوند.

 

خوشبختانه، فناوری قادر است تا دانش‌آموزان ما را درگیر لذّت بردن از ریاضیات کند. در اینجا چند استراتژی تدریس خلاق برای جذاب کردن ریاضی وجود دارد.

 

 

استراتژی‌هایی که از ایستگاه‌های یادگیری استفاده می‌کنند 

 

ایستگاه های یادگیری

 

کتب درسی همیشه بهترین گزینه برای درگیر کردن دانش‌آموزان نیست. درحالی‌که ممکن است اطلاعات زیادی داشته باشند، اما تمایل دارند که یکنواخت و کسل‌کننده باشند. ایستگاه‌های یادگیری ریاضی را امتحان کنید، یک روش عالی برای ایجاد انگیزه و علاقه‌مندی در دانش‌آموزان است.در اینجا نحوه کار آن‌ها را آورده‌ایم:

  •  معلم خلاق در کل کلاس حدود پنج ایستگاه یادگیری ریاضی را ایجاد می‌کند. فعالیت هر ایستگاه باید متفاوت از دیگر ایستگاه‌ها باشد. به‌عنوان‌مثال، یک ایستگاه می‌تواند مهارت‌ها را مرور کند، دیگری می‌تواند برای تمرین مثال‌ها باشد و ایستگاهی دیگری می‌تواند یک بازی سرگرم‌کننده ریاضی باشد…

 

  • هر ایستگاه نیز باید ابزارهای متنوع داشته باشند. به‌عنوان مثال، یک ایستگاه یک برنامه کاربردی ریاضی است، دیگری از دستکاری برای ایجاد ارتباط بین مفاهیم و غیره استفاده می‌کند.

 

  •  معلم باید قبل از فرستادن دانش‌آموزان به هر ایستگاه، باید نحوه کار هر ایستگاه را مدل‌سازی کند. ساعت را برای هر 15 دقیقه تنظیم کنید. پس از خاموش کردن تایمر، دانش‌آموزان از ایستگاهی به ایستگاه دیگر می‌چرخند تا این‌که در همه ایستگاه‌‌ها به فعالیت بپردازند.

کار در یک محیط کوچک باعث می‌شود دانش آموزان آرام شوند و درواقع از ریاضی لذت ببرند. این یک راه عالی برای کمک به دفع استرس از یادگیری یک کتاب درسی خسته‌کننده است.

 

نمونه ای از ایستگاه های یادگیری

نمونه ای از ایستگاه های یادگیری

 

 از یک سایت آنلاین ریاضی استفاده کنید

IXL.com یک سایت تمرین آنلاین ریاضی برای دانش آموزان است که در بین معلمان خلاق بسیار محبوب شده است. این سایت تقریباً هزاران موضوع مختلف ریاضی سؤالات نامحدودی دارد. این سایت تنها تمرین ریاضی دارد، دروس یا آموزش‌هایی در مورد چگونگی انجام یک مسئله ریاضی ندارد.

این سایت برای مجذوب کردن و درگیر نگه داشتن دانش‌آموزان طوری طراحی‌شده است که فعالیت‌های تعاملی، نمایش‌های تصویری و جوایز و گواهینامه‌های جذاب را ارائه می‌دهد. بهترین چیز در مورد این سایت این است که دانش‌آموزان می‌توانند از این تمرین‌ها در کلاس استفاده کنند و معلمان نیز می‌توانند آن را برای تکالیف شب اختصاص دهند.

علاوه بر این وب‌سایت‌های بسیار خوبی دیگری برای تمرین مهارت‌های ریاضی وجود دارد! از تمرین واقعی تا بررسی مهارت‌ها و بازی‌های آنلاین ریاضی، مطمئناً چیزی را پیدا خواهید کرد که هر دانش‌آموز در کلاس شما دوست دارد، Xtramath, Front Row  و Prodigy  وب‌سایت‌های ریاضی که موردعلاقه اکثر دانش‌آموزان است.

 

 

 دانش‌آموزان را در قلاب مثال‌های واقعی بیندازید

استفاده از مثال‌های دنیای واقعی یک روش عالی دیگر برای علاقه‌مندی به ریاضیات است.با ارائه یک مفهوم ریاضی جدید در یک موقعیت آشنا، می‌توانید به دانش‌آموزان کمک کنید تا مفهوم جدید را روی آنچه را که از قبل می‌دانند، بنا کنند.

PUMAS (کاربرد عملی ریاضی و علوم) وب‌سایتی است که نمونه‌هایی از برنامه‌های کاربردی ریاضیات در دنیای واقعی، از جمله مسائل سحرآمیز ریاضی، ریاضیات پولی، احتمال و سیگنال‌های راهنمایی و رانندگی و موارد دیگر را ارائه می‌دهد.

این سایت که توسط ناسا ارائه شده است، ابزاری خلاقانه برای جذب دانش‌آموزان در یادگیری مفاهیم ریاضی جدید و قبلی استفاده می‌شود. ارائه یک موضوع ریاضی ناآشنا با مرتبط کردن آن با تجربیات و دانسته‌های قبلی دانش‌آموزان، راهی عالی برای «قلاب زدن» دانش‌آموزان شما و همچنین درگیر نگه داشتن آن‌ها است.

 

 

از یک برنامه ریاضی استفاده کنید

 

بازی ریاضی با ipad

                                                 معلم خلاق

 

چه چیزی بهتر از بازی کردن در iPad است؟ امروزه برنامه‌های بی شمار برای آموزش ریاضی در بازار وجود دارد که از نظر تصویری آن‌قدر مهیج است تا واقعاً علاقه به ریاضی را در دانش‌آموزان ایجاد کنند.

برنامه راز موزه ریاضی Mystery Math Museum یک برنامه سرگرم‌کننده و جذاب برای کودکان 6-12 ساله است. مأموریت آن استفاده از مهارت‌های ریاضی برای نجات سنجاقک است؛ برنامه‌هایی مانند این به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مفاهیم ریاضی را با سرعت خود کشف کنند.

این بازی علاوه بر به چالش کشیدن دانش‌آموزان، آن‌ها را نیز درگیر کار ریاضی می‌کند. این فقط یک نمونه از برنامه‌های جذاب ریاضی است. یک بازی را امتحان کنید، دانش‌آموزان شما هم دوست خواهند داشت!

بازی با اعداد و ایده‌های ریاضی برای دانش‌آموزان هیجان‌انگیز است. یک منبع خوب دیگر از ایده‌های ریاضی در سایت math pickel است. بخصوص، روی بخش مسائل حل‌نشده کلیک کنید. کسی چه می‌داند: شاید شما حتی برنده یک‌میلیون دلاری این سایت شوید.

دانش‌آموزان ریسک‌پذیر، kahoot و بازی‌های تخته را دوست دارند. فقط با جستجوی آنلاین می‌توانید تعداد زیادی بازی ریاضی را به‌صورت رایگان پیدا کنید. دانش‌آموزان از بازی کردن بسیار سرگرم می‌شوند و مهارت‌های مهم ریاضی را مرور می‌کنند.

 

 

 یک سیستم پاسخگویی در کلاس را امتحان کنید 

یک سیستم پاسخگویی در کلاس روشی عالی برای درگیر کردن دانش‌آموزان در درس ریاضی است که می‌تواند هر درسی را جذاب‌تر کند.

وقتی فضایی برای مشارکت فعال دانش‌آموزان فراهم می‌کنید، ذهن آن‌ها را درگیر کرده و آن‌ها را به موضوع علاقه‌مند می‌کنید؛ در این شرایط حتی اگر موضوع موردبحث چالش‌برانگیز یا خسته‌کننده باشد، آن‌ها را مجذوب درس خود نگه می‌دارید.

از سیستم پاسخگویی مانند کلیک زنگ‌دار در کلاس استفاده کنید. کلیک زنگ‌دار یک ابزار آموزشی است که دانش‌آموزان در دست می‌گیرند. روش سنتی این است که دانش‌آموزان دست خود را بالا می‌برند، اما این روش اغلب صحیح نیست و دانش‌آموزان معمولاً برای پاسخ یک سؤال منتظر می‌مانند و به همسالان خود نگاه می‌کنند.

از طرف دیگر، کلیک‌ها به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهند که به‌طور مستقل پاسخ دهند و هر دانش‌آموز در کلاس به‌طور هم‌زمان مشغول است. این‌یک ابزار مؤثر برای جذب دانش‌آموزان در طول کلاس است و اطلاعات مفیدی از نحوه درک آن‌ها در اختیار معلم قرار می‌دهد.

به‌طور خلاصه، شما تا زمانی که از فناوری استفاده می‌کنید، می‌توانید ریاضیات را جذاب کنید، سعی کنید دانش‌آموزان را در هر جنبه از دروس خود درگیر کنید. وقتی این کار را کردید، دانش آموزان را درگیر خود خواهید کرد.

 

دانش‌آموزان خود را به حرکت، تفکر و همکاری عادت دهید

پویایی دانش‌آموزان

                                  معلم خلاق

من در کلاس ریاضی خود قبل از گرفتن امتحان، یک روز را صرف مرور می‌کنم. روش مورد علاقه دانش‌آموزان من برای مرور، باز کردن رمز جعبه، است. جعبه‌ای با جوایزی مانند پاک‌کن، دفترچه یادداشت یا مداد که با رمز 4 رقمی قفل شده است.

به آن‌ها مسائلی به همراه سرنخ‌هایی می‌دهم که از آن‌ها خواسته شده تا از مفهوم جدید ریاضی استفاده کنند و برای حل مسائل باید با سایر دانش‌آموزان گروه خود همکاری کنند.

هر بار که جواب درست را به دست ‌آورند، من یک پاکت با سرنخ دیگری به آن‌ها می‌دهم. راه‌حل آخرین سرنخ یک عدد 4 رقمی است.

دانش‌آموزان از آن برای باز کردن قفل استفاده می‌کنند. حتی دانش‌آموزانم که از ریاضی لذت نمی‌برند، رمز جعبه را باز می‌کنند!

 

نکته اصلی برای علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان خود به ریاضی، ایجاد اعتمادبه‌نفس در آن‌ها و همچنین به دانش‌آموزان کمک کنیم تا ببینند که آن‌ها نیز قادرند در ریاضی مؤفق باشند.

 

 

چگونه شاگردان خود را درگیر ریاضیات می‌کنید؟ آیا استراتژی یا ترفندهای در تدریس دارید که می‌خواهید آن‌ها را به اشتراک بگذارید؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

منابع:

https://www.teachervision.com/blog/morning-announcements/5-fun-ways-to-get-your-students-to-love-math

https://geraldaungst.com/2014/09/8-ways-teachers-make-students-love-math

https://www.teachhub.com/5-teaching-strategies-make-math-interesting

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=11649
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد معلم خلاق و ایده پرداز، ریاضیات را جذاب و دوست‌داشتنی می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.