0
0

اعتماد به نفس معلم سدی مقاوم در برابر چالش‌های تدریس

1331 بازدید

چگونه معلمی با اعتماد به نفس باشیم؟

چرا داشتن اعتماد به نفس برای یک معلم حائز اهمیت است؟ چگونه اعتماد به نفس در معلم می‌تواند در اثربخشی و مؤثر بودن کلاس تأثیرگذار باشد؟ چه راهبرهایی وجود دارد که یک معلم بتواند میزان اعتماد به نفس را در خود ایجاد و یا تقویت کند؟

 

معلم وقتی در کلاس و مقابل دانش‌آموزان حاضر می‌شود، باید آن فضا را کنترل کرده و مسئول باشد همچون کاپیتانی که یک دوره را ترسیم می‌کند، تصمیم می‌گیرد و باعث ایجاد انگیزه در تیم (یعنی دانش‌آموزان) می‌شود. معلم سنگ است و به راحتی کنار نمی‌کشد.

چنین معلمی به اعتماد به نفس نیاز دارد!

 

یكی از اصلی‌ترین چالش‌های آموزش معلمان آن است که در اعتماد به نفس عالی به نظر برسند. مؤفقیت باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود، بنابراین اولین باری که در کلاس بر مانعی غلبه کنید (بزرگ یا کوچک)، به شما این اطمئنان را می‌دهد که می‌توانید این کار را دوباره انجام دهید.

 

 

چرا داشتن اعتماد به نفس برای معلم مهم است؟

 

اهمیت اعتماد به نفس در معلم

 

جالب است که دیدن دانش‌آموزان در یک محیط مشارکتی که در حال رشد و کار کردن هستند، می‌تواند اعتماد معلم را نسبت به توانایی خود تقویت کرده و عملکرد او را بهبود بخشد.

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که معلمان با حس قوی خودکارآمدی تمایل دارند که برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند، در مقابل شکست مقاومت‌تر  و نسبت به دانش‌آموزان خود بی‌نظیر و حامی باشند.

ممکن است شگفت‌آور به نظر برسد، اما در واقع منطقی است؛ معلمی که فاقد اعتماد به نفس است کمتر احتمال دارد که دانش‌آموزان را به چالش بکشد، روش‌های جدید را امتحان کند یا با مشکلات روبرو شود.

 

اعتماد به نفس به معنی از بین بردن کاستی‌ها است؛ اینکه شما مایل به تفکر روی روش‌های تدریس خودتان باشید و به طور مستمر برای توسعه و هدایت اعتماد به نفسی هدایت شده، مشتاق باشید.

با این وجود، پذیرش این مسئله که هر از گاهی اشتباه می‌کنید و شما از این اشتباه درس می‌گیرید، بسیار مهم است.

 

از اشتباهات و ناامیدی‌ها بیاموزید، اما اجازه ندهید آن‌ها شما را خرد کنند.

 

یک معلم خوب منبع اعتماد به نفس برای دانش‌آموزانش است. اعتماد به نفس در تدریس از تسلط داشتن بر دانش، آمادگی کامل و اقدام لازم در جهت مدیریت کلاس و دانش‌آموزان ناشی می‌شود.

اگر با اعتماد به نفس باشید، دانش‌آموزان نیز اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. یک دانش‌آموز با اعتماد به نفس بیشتر از کار لذت می‌برد، وقت بیشتری را صرف آن می‌کند و ازاین‌رو در یک فضای علمی می‌آموزد و لذت می‌برد.

 

 

مطمئن باشید و با اعتماد به نفس عمل کنید.

 

معلم مطمئن

 

واضح و شفاف صحبت کنید نه آرام یا سریع. از لکنت زبان جلوگیری کنید. با اعتماد به نفس جلو را نگاه کنید. چشم یا سر خود را پایین نگیرید. در زمان صحبت با دانش‌آموزان خود به چشم‌های آن‌ها نگاه کنید.

اگر کلاس نیاز به ایجاد انضباط دارد، این کار را منصفانه و مداوم انجام دهید. به دانش‌آموزان نشان دهید در عین حال که به آن‌ها اهمیت می‌دهید ولی هیچ‌گونه رفتار بد را نمی‌پذیرید.

اگر شبهه‌ای در کلاس وجود دارد، گوش کنید و برای پذیرفتن یک استدلال خوب آماده شوید، اما با دیدن کوچک‌ترین بهانه و یا عکس‌العمل از سوی دانش‌آموز از عقب‌نشینی خودداری کنید. یک معلم با اعتماد به نفس منطقی است اما ضعیف نیست.

موضوع خود را بشناسید. اعتماد به نفس از دانش ناشی می‌شود، نه از ظاهر و پرسروصدا بودن. اگر سؤالی از شما خواسته شده است که جواب آن را نمی‌دانید، بپذیرید. بگویید «عجب سؤال خوبی»، آن را بنویسید و جلسه بعد با جواب برگردید.

 

 

راهکارهایی برای رشد و تقویت اعتمادبه نفس

  1. برنامه‌هایی که مطابق با اهداف برنامه درسی شما است را خوب آماده کنید. مطالبی را که برای دانش‌آموزان خود تهیه کرده‌اید را بخوانید و درک کنید. هرچه موضوع را بهتر درک کنید، در ارائه و تسهیل آن اطمئنان بیشتری خواهید داشت. از یک معلم باتجربه بخواهید که برنامه درسی شما را مرور کند و نظرش را به شما بدهد.

 

  1. برای زمانی که درس شما به‌اندازه کافی طولانی نیست و یا دانش‌آموزان کار کلاسی را زود تمام کنند، یک برنامه پشتیبان تهیه کنید. دانش‌آموزان بیکار می‌توانند هرج و مرج در کلاس ایجاد کنند که این امر می‌تواند اعتمادبه نفس شما را به‌عنوان یک رهبر تضعیف کند.

 

 

  1. صبح زود به کلاس درس خود بروید تا مباحث و ابزارهای لازم برای تدریس همان روز را سازمان‌دهی کنید. اگر سازمان‌دهی نشده باشید، به‌محض تلاش برای تدریس کلاس خود می‌توانید به‌راحتی دست‌پاچه و مضطرب شوید.

 

  1. به‌محض ورود به دانش‌آموزان سلام کنید و با لحنی واضح و شیوا صحبت کنید که اعتماد به نفس را منتقل کند. هنگام خطاب به دانش‌آموزان، محکم صحبت کنید، اما با احترام و از طعن پرهیز کنید.

 

  1. به عنوان یک معلم همان‌طور که تجربه خود را می‌سازید، در کاری که انجام می‌دهید بهتر عمل خواهید کرد و اعتماد به نفس خواهید یافت. انتظار نداشته باشید که طی چند روز یا حتی چند هفته عملکرد کاملی داشته باشید. حتی معلمان باتجربه اشتباه می‌کنند.

 

 

نکات پایانی

  • اعتماد به نفس از درون شما شروع می‌شود و آن به‌واسطه باور درباره خودتان و دیگران هدایت می‌شود. این به معنای درک و دست کم نگرفتن قدرتی است که می‌توانید داشته باشید، است.

 

  • اگر در حفظ اعتماد به نفس مشکل دارید، غرور خود را کنار بگذارید و از همکاران خود و افراد متخصص کمک بگیرید – خواهید دید که دروس شما بی‌نهایت بهبود خواهد یافت و در کلاس بسیار شادتر خواهید بود.

 

  • در مورد حقوق دانش‌آموز بسیار صحبت شده است. به یاد داشته باشید که شما به‌عنوان یک معلم نیز حقی دارید! شما حق شنیده شدن دارید، حق دارید در یک محیط بدون ترس تدریس کنید. شما حق دارید از سوی مدرسه حمایت شوید.

 

  • مدیریت احساسات شما کاملاً مهم است. شما با از دست دادن کنترل خود نه تنها کنترل کلاس از دست شما خارج می‌شود بلکه ممکن است کار شما نیز تحت‌الشعاع قرار گیرد.

 

  • هنگامی‌که شروع به تدریس می‌کنید، ممکن است عصبی و بلاتکلیفی را تجربه کنید، اما هرچه مهارت‌ها و دانش خود را برای کار و مؤفقیت تجربه می‌کنید، اعتماد به نفس شما رشد می‌کند.

 

 

شما برای نمایش اعتماد به نفس خود در کلاس چگونه با دانش‌آموزان تعامل برقرار می‌کنید؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

منابع:

https://www.theeducator.com/blog/how-to-be-a-confident-teacher/

http://changingminds.org/disciplines/teaching/classroom_management/confident_teacher.htm

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=11790
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اعتماد به نفس معلم سدی مقاوم در برابر چالش‌های تدریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.