0
0

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

3779 بازدید

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به تحصیل در رشته ریاضی علاقه‌مندید اما بخاطر این تصور که فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی محدود است از انتخاب رشته ریاضی در دانشگاه و حتی در دبیرستان صرف‌نظر می‌کنید؛ برای تغییر این دیدگاه، به شما خواندن این مقاله را توصیه می‌کنم. فرق نمی‌کند که شما در چه مرحله‌ای هستید؛ دبیرستانی و آماده انتخاب رشته، کنکوری و رشته دانشگاهی خود را انتخاب می‌کنید، دانشجوی ریاضی و یا فارغ‌التحصیل رشته ریاضی هستید؛ این مقاله شما را آگاه‌تر می‌کند تا با بصیرت بیشتری مسیر کاری خود را برگزینید.

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

امروزه همانطور که دغدغه‌ی تحصیل‌کرده‌ها نبود کار است؛ دغدغه کارفرماها نیز نبود نیروی متخصص وکارآمد است. شما باید در کنار مدرک ریاضی خود تخصص‌هایی لازم مربوط به هر حوزه را فراگیرید. آیا شما حاضرید اولین قدم را به سمت یک حرفه شایسته و رضایت بخش بردارید؟ وقت آن رسیده که آینده خود را شکل دهید.

مدرک تحصیلی شما می‌تواند در به روی طیف عظیمی از مشاغل شگفت انگیز را باز کند. از این گذشته، ریاضیات تقریباً در هر شغل به نوعی دخیل است، به ویژه در زمینه‌های علوم، فناوری و مهندسی بسیار ضروری است. اگر درک قوی از ریاضی دارید، فرصت شغلی در بسیاری از حوزه‌ها برای شما بیشتر می‌شود.

فارغ‌التحصیلان ریاضی تمایل دارند مهارت‌های خوبی در تفکر منطقی و حل مسئله داشته باشند. آنها در تجزیه و تحلیل داده‌ها و مدل‌سازی برای استخراج نتایج معنی‌دار تبحر دارند. آنها می‌توانند الگوهای را شناسایی کرده و از داده‌های کمّی برای ساختن راه حل‌ها استفاده کنند. به همین دلیل است که نوع مشاغلی که می‌توانید با مدرک ریاضی بدست آورید بسیار متنوع است. شما می‌توانید در زمینه‌هایی مانند بیمه، بانکداری، آموزش، علوم نظامی و… شغل خود را دنبال کنید.

ما لیستی از مشاغل پایه‌ای برای رشته‌های ریاضی با مدرک لیسانس و همچنین چند شغل را که نیاز به آموزش پیشرفته‌تر دارند، را جمع‌آوری کرده‌ایم. این لیست به منظور الهام بخشیدن به جستجو شغلی شماست، اما فکر نکنید محدود به این پیشنهادات هستید. بسیاری از مشاغل که به طور مشخص رشته‌های ریاضی را ذکر نمی‌کنند، با مهارت‌هایی که فارغ التحصیلان ریاضی دارند، دست‌یافتنی می‌شوند، بنابراین خودتان را دست کم نگیرید. شما احتمالاً گزینه‌های بیشتری از آنچه که فکرش را می‌کنید، دارید.

 

 

 

چه مشاغل شامل ریاضی است؟

3 دلیل برای تحصیل ریاضی

18 شغل پایه‌ای برای لیسانس رشته‌های ریاضی 

4 شغل ریاضی که به مدرک پیشرفته‌ای نیاز است

 

 

 

چه مشاغلی شامل ریاضیات هستند؟

تقریباً هر شغلی تا حدودی ریاضی را دربرمی‌گیرد، اگرچه نوع ریاضی مورد استفاده در مشاغل می‌تواند از جمع و تفریق پایه تا جبر پیچیده و آمار استنباطی متفاوت باشد. این یافته‌ها را از مطالعه کارگران آمریکایی در نظر بگیرید:

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

 • 94درصد از کل کارگران به نوعی از ریاضیات در مشاغل خود استفاده می‌کنند.
 • 68 درصد از کسر، اعشار و درصد استفاده می‌کنند.
 • بیش از یک سوم کارگران ماهر مانند نجار و مکانیک از جبر پایه‌ای در کار استفاده می‌کنند. 29 درصد از هندسه و مثلثات استفاده می‌کنند.
 • 5 درصد از کل کارگران از محاسبات استفاده می‌کنند. کارگران ماهر تجاری، مدیران و متخصصان فنی از آن بیشترین استفاده را می‌کنند.

 

 

مهارت‌های ریاضی در بسیاری از مشاغل کاملاً واضح و مهم است، از جمله مهمترین آنها علوم، فناوری و حرفه‌های مهندسی است. اما چنین مهارت‌هایی در بعضی از مشاغل آنچنان آشکار به نظر نمی‌رسد. سازنده بازی‌های ویدئویی و تهیه کننده‌ی فیلم کارتونی فقط دو نمونه از شغل‌های است که به ظاهر با ریاضی سروکار ندارند ولی به عنوان مثال ازعلم  حساب استفاده می‌کنند.

فرقی ندارد که شما گرایش محض یا کاربردی در ریاضی هستید، مهارت‌های تحلیلی و کمّی که در یک برنامه ریاضی ایجاد می‌کنید سرمایه‌های ارزشمندی هستند که بسیاری از کارفرمایان به آن احتیاج دارند.

 

 

نگاهی به برخی از سازمان‌هایی که متقاضی استخدام رشته‌های ریاضی هستند:

سازمان‌های دولتی و مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی، شرکت‌های مهندسی، شرکت‌های خدمات بیولوژیکی و بهداشتی، نمایندگی‌های بیمه، تولید‌کنندگان دستگاه‌های پزشکی، مؤسسات مالی، بانک‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و سایر ارائه‌دهندگان خدمات حمل و نقل.

 

 

3 دلیل مطالعه ریاضی:

آیا از جستجوی الگوهای و حل معماها لذّت می‌برید؟ ریاضیات موضوعی چند وجهی است که بر منطق تأکید و نوآوری را تشویق می‌کند. توانایی استفاده از مفاهیم و اصول ریاضی واقعاً در هر صنعتی مفید است. در اینجا سه ​​دلیل اصلی برای مطالعه ریاضی آورده شده است:

 

 

۱.ریاضی می‌تواند برای حل مسائل در دنیای واقعی استفاده شود:

حل مسئله جوهر هر حرفه‌ای در ریاضیات است. انجمن ریاضیات صنعتی و کاربردی خاطرنشان می‌کند که مطالعه ریاضی می‌تواند شما را برای مقابله با سؤالاتی از قبیل موارد زیر آماده کند:

 • چگونه ارائه دهندگان حمل و نقل می‌توانند برنامه‌های خود را برای به حداقل رساندن زمان خرابی و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی کنند؟
 • آیا اتانول واقعاً می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی شود؟
 • چگونه ممکن است یک بیماری واگیر نشده در سراسر جمعیت جهان شیوع یابد؟
 • متغیرهایی مانند آب و هوا و نوع درخت چه تاثیری در گسترش آتش سوزی جنگل دارند؟
 • چگونه می توان با حداقل ریسک سرمایه گذاری بیشترین سود را بدست آورد؟

 

 

۲.رشته‌های ریاضی بالاترین سطح رضایت شغلی را دارند:

آموزش ریاضی می‌تواند منجر به برخی از با ارزش‌ترین و رضایت‌بخش‌ترین شغل‌های غیر متعارف شود. یک مطالعه در سال 2016  که 200 شغل را براساس محیط شغلی، درآمد، چشم انداز و استرس رتبه بندی کرده است، چهار مورد از 10 شغل برتر مستقیم با ریاضی مرتبط بوده‌اند: متخصص داده (رتبه 1)، کارشناس آمار (رتبه 2)، ریاضیدان (رتبه 6)، و کارشناس بیمه (رتبه10).

 

 

۳.ریاضیات پایه محکمی را برای مطالعات پیشرفته در زمینه‌های دیگر فراهم می‌کند:

حتی اگر شما حرفه‌ای تخصصی را در رشته دیگری دنبال می‌کنید ، ارزش آن را دارد که با مطالعه ریاضی شروع کنید. داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ریاضی اغلب مستعدند که در رشته‌های پزشکی (همچون آمار زیستی، اپیدمیولوژیک…)، بیزینس (بعنوان مثال اقتصاد، مدیریت به ویژه MBA …) و مهندسی (مانند مهندسی صنایع، کامپیوتر،فناوریIT، برنامه‌ریزی شهری…)  قرار گیرند و یا ادامه تحصیل دهند، زیرا رشته‌های ریاضی دارای مهارت‌های تحلیلی و حل مسئله هستند که به آنها امکان رشد و تعالی در آن حوزه‌ها را می‌دهد.

 

 

 

 

مشاغل پایه‌ای مرتبط به رشته‌های لیسانس ریاضی:

پاداشِ صبر ذهنی و نظم و انضباط فکری که از تحصیل ریاضی حاصل می‌شود، منجر به ایجاد فرصت‌هایی در اکثر حوزه‌های دیگر می‌شود. مشاغل ارشد ریاضیات خارج از دانشگاه را می توان در حوزه‌هایی همچون بیمه، امور مالی، بازاریابی و فناوری اطلاعات یافت. بسیاری از این موقعیت‌های پایه‌ای حتی با حقوق نسبتاً بالایی همراه هستند. با گرفتن مدرک کارشناسی ریاضی، برای شما مشاغلی مانند موارد زیر امکان پذیر می‌شوند:

 

 

۱.رمزنگاری:

تهیه و شکستن کدها، به دست آوردن راه‌های مؤثرتر برای ایمن نگه داشتن داده‌های حساس در برابر هکرهای مخرب ، یکی از بهترین‌ شغل‌هاست که بدون هیچ تجربه‌ای با مدرک ریاضی می‌توانید بدست آورید. زیرا شما در دوره کارشناسی 8 واحد مبانی کامیپوتر و برنامه نویسی پیشرفته می‌گذرانید و اگر این دروس را با جدیت و عمیق‌تر فراگیرید و یا حتی دوره‌های علوم کامپیوتر را بگذرانید، می‌توانید بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی در این حرفه شروع به کار کنید و در این شغل مؤفق خواهید بود.

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

 

۲.ریاضیدان:

این واضح ترین کار اصلی ریاضیات است. ریاضیدان کسی است که از حل مسائل از طریق تجزیه و تحلیل عددی لذت می‌برد. پیش‌بینی می‌شود اشتغال در این زمینه بین سال‌های 2016 تا 2026 ، 33 درصد رشد کند. ممکن است خودتان در جستجوی تئوری‌ها و مفاهیم جدید، توسعه مدل‌های ریاضی یا تجزیه و تحلیل داده‌ها برای حل مسائل تجاری باشید.

 

 

۳.اقتصاددان:

اقتصاددانان داده‌های بازار را مطالعه می‌کنند و از مدل‌های ریاضی و تجزیه و تحلیل آماری برای درک و توضیح روندهای اقتصادی استفاده می‌کنند. برخی از آنها برای تحقیق، در حوزه‌های پژوهشی کار می‌کنند. بعضی‌ها نیز شرایط بازار را رصد می‌کنند تا به شرکت‌ها کمک کنند تا سود خود را به حداکثر برسانند. بسیاری از اقتصاددانان روی موضوعات مربوط به اشتغال، مالیات و نرخ بهره، کار می‌کنند. اگر شما در هر یک از این زمینه‌ها علاقه‌مندید، برای کار در بخش خصوصی احتمالاً شما به آموزش‌های پیشرفته‌تری نیاز دارید و برای کار در بخش دولتی در این حوزه، باید در رشته‌های مدیریت، اقتصاد و… ادامه تحصیل دهید.

 

 

 

۴. کارشناس بیمه:

رشته بیمه یکی از رایج ترین صنایعی است که کارشناسان ریاضی در آن کار پیدا می‌کنند. کارشناسان بیمه از دانش گسترده خود در زمینه‌ی ریاضیات و آمار، برای محاسبه و مدیریت ریسک شرکت‌های بیمه استفاده می‌کنند. وظیفه آنها این است که بفهمند احتمال وقوع یک حادثه چقدر است، این حادثه چقدر هزینه‌بردار است و چگونه می‌توان تدابیری اندیشید تا ریسک آن حادثه به حداقل برسد. گذراندن دوره‌های مالی و علوم کامپیوتر در کنار مدرک ریاضی شما، می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین ایده خوبی است که هنوز که مشغول تحصیل هستید به دنبال روند مجوز نمایندگی بیمه برای خود باشید.

 

 

 

 

۵. برنامه ریز مالی:

کمک به مردم برای مدیریت سرمایه گذاری‌ها و تحقق اهداف مالی‌شان، روشی ارزشمند برای دانش عملی ریاضی شما است. شما ممکن است به افراد کمک کنید تا صندوق دانشجویی تشکیل دهند یا سرمایه‌گذاری‌های خود را برای بازنشستگی تنظیم کنند. مهارت‌های ارتباطی مستحکم در این زمینه ضروری است؛ شما باید بتوانید اعتماد مشتری را به خود جلب کنید. بعد از حداقل سه سال سابقه کار، شما می‌توانید روند تبدیل شدن به یک برنامه‌ریز مالی معتبر را شروع کنید، که می‌تواند باعث افزایش اشتغال شما شود.

 

 

 

۶.تحلیلگر سرمایه گذاری:

آیا دنبال کردن فراز و نشیب بازارهای مالی باعث هیجان شما می‌شود؟ تحلیلگران سرمایه‌گذاری، روندهای اقتصادی را مطالعه می‌کنند و فرصت‌های سرمایه گذاری برای بانک‌ها، سازمان‌های بورس اوراق بهادار و شرکت‌های بیمه را ارزیابی می‌کنند. برای مؤفقیت در این زمینه، شما باید بتوانید ارزش سرمایه‌گذاری‌های مختلف را محاسبه کرده و یافته‌های خود را در گزارش‌های کتبی مخابره کنید. همچنین ممکن است لازم باشد مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را پیگیری کنید.

 

 

 

۷.آمارشناس:

به طور گسترده، آمارشناسان برای شناسایی روندها و حل مسائل، داده‌ها را گردآوری و آنالیز می‌کنند. این حوزه شامل بهترین روش‌ها برای جمع‌آوری داده‌ها (که می‌تواند شامل نظرسنجی تلفنی، پرسشنامه آنلاین یا آزمایش) و نتیجه‌گیری براساس نتایج باشد. شما می‌توانید برای مراکز دولتی، مؤسسات تحقیقاتی، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های داروسازی یا حتی سازمان‌های ورزشی کار کنید.

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

 

۸.تحلیلگر تحقیق در عملیات:

مهارت‌های تحلیلی برای کار تحلیلگران تحقیق در عملیات بسیار مهم است. آنها تجزیه و تحلیل آماری را برای فعالیت‌های تجاری به کار می‌گیرند و با استفاده از تکنیک‌های مدل سازی ریاضی می‌فهمند که چگونه سازمان می‌تواند کارآمدتر عمل کند. شما می‌توانید در توسعه برنامه‌های پروازِ خطوط هوایی یا در بهینه‌سازی فرآیندهای تولید به سازندگان رایانه، کمک کنید.

 

 

 

  ۹. مهندس سیستم:

برخی از شرکت‌های الکترونیک و ارتباطات رشته‌های ریاضی را به عنوان مهندسین تازه‌کار سیستم  استخدام می‌کنند (بخصوص آنهایی که دوره‌های علوم رایانه را گذرانده باشند). تجزیه و تحلیل داده‌ها و مهارت‌های حل مسئله برای این کار مهم هستند و باید یادگیری فناوری‌های جدید برای شما راحت باشد. همچنین این ایده خوبی است که برای کسب تجربه بیشتر، در شرکت‌های فناوری الکترونیک کارآموزی کنید.

 

 

 

۱۰.متخصص کنترل موجودی:

شرکت‌های تولیدکننده و بازرگانی برای حفظ تعادل بین داشتن کالای کافی به منظور ارائه سفارشات و داشتن بیش از حد کالا برای اشغال کردن فضای موجود در انبار، به متخصصان کنترل موجودی متکی هستند. شما باید با بکارگیری از مهارت تحلیلی خود، سیاست‌ها و دستورالعمل‌هایی اتخاذ کرده تا سطح موجودی را در سطح مناسبی نگه دارید. اکثر موقعیت‌ها، به ویژه در شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ، به مدرک لیسانس ریاضی نیاز دارند.

 

 

 

۱۱.تحلیلگر بودجه:

وقتی ادارات دولتی، مؤسسات تحقیقاتی یا نهادهای دانشگاهی نیاز به تصمیم‌گیری در مورد نحوه تخصیص بودجه در بین برنامه‌های مختلف دارند، به تحلیلگران بودجه روی می‌آورند. این متخصصان هزینه‌های مربوط به پیشنهادهای مختلف بودجه را تجزیه و تحلیل می‌کنند و تأثیر بالقوه آنها را بر وضعیت مالی کلی سازمان تعیین می‌کنند. سپس، آنها براساس یافته های خود توصیه‌های مالی را ارائه می‌دهند. بیشتر کارفرمایان به دنبال داوطلبانی با مدرک لیسانس هستند، اما برخی از آنها به کارشناسی ارشد نیازمندند.

 

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

 

 

۱۲.حسابدار:

تعادل دفتر ثبت سازمان و نگهداری سوابق مالی از وظایف حسابداران است. مسئولیت آنها محاسبه حقوق و دستمزد، تهیه اظهارنامه مالیاتی و اطمئنان از رعایت کلیه قوانین و مقررات مالی است. آموزش ریاضی می‌تواند به شما کمک کند که قدمی رو به جلو بردارید، به خصوص اگر کارآموزی را با یک شرکت حسابداری انجام دهید. تبدیل شدن به یک حسابدار رسمی خبره  می‌تواند یک پیشرفت بزرگ برای حرفه شما باشد.

 

 

 

۱۳.بیمه‌گر:

قبل از اینکه یک شرکت بیمه توافقی برای بیمه‌ی خانه، اتومبیل، شخص یا شغلی کند، با یک بیمه‌گر تماس می‌گیرد تا ریسک‌های ناشی از آن را ارزیابی کند. بیمه‌گر از دانش خود مربوط به احتمال و آمار استفاده می‌کند تا ریسک مربوط به تأمین پوشش بیمه‌ای به مشتری خاص را ارزیابی کرده و مبلغ مناسبی را برای شارژ حق بیمه تعیین کند.

 

 

 

 

۱۴.تحلیلگر برنامه نویس:

مدرک لیسانس ریاضیات می‌تواند به عنوان یک تحلیلگر برنامه نویسان در برخی از شرکت‌های فناوری، مشغول شود. این شغل می‌تواند شامل نوشتن مشخصه‌هایی برای برنامه‌های کاربردی نرم افزاری، طراحی سؤالات پایگاه داده یا توسعه مراحل آزمایش و اشکال‌زدایی باشد. همچنین ممکن است شما مسئولیت تطبیق یک قطعه نرم افزار برای پاسخگویی به نیازهای خاص شرکت یا مشتری خود را بر عهده داشته باشید. آشنایی با طیف وسیعی از زبان‌های برنامه نویسی و سیستم عامل‌ها در این زمینه به شما کمک می‌کند.

 

 

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

 

 

 

 

۱۵.پژوهشگر بازار:

شرکت‌ها چه محصولاتی را باید بفروشند و چگونه می‌توانند آنها را ارتقاء دهند؟ اینها انواع سؤالاتی هستند که محققان بازار سعی در پاسخ به آنها دارند. آنها از مهارت‌های خود در تجزیه و تحلیل آماری استفاده می‌کنند تا بفهمند که مردم چه محصولاتی را می‌خواهند بخرند و چقدر حاضرند برای آنها هرینه پرداخت کنند. داده‌هایی که آنها جمع‌آوری می‌کنند به شرکت‌ها درتوسعه محصولات، تعیین نقاط قیمتی و طراحی کمپین‌های بازاریابی کمک می کنند. این یک میدان داغ است و از سال 2016 تا 2026 میلادی رشد بسیار سریعتر از حد متوسط ​​پیش بینی شده است.

 

 

 

۱۶.معلم ریاضی:

اگر شما از چالشی ساختن ریاضیات قابل فهم برای دانش‌آموزان در سنین مختلف با توانایی‌های مختلف لذت می‌برید، ممکن است به عنوان یک معلم ریاضی از حرفه دیگری که به آن مشغولید، بیرون بیایید. می‌توانید به دانش‌آموزان کمک کنید تا روی مفاهیم مربوط به جبر، هندسه و حساب مسلط شوند.

 

 

 

 ۱۷.تحلیلگر داده:

تحلیلگران داده‌ها که گاه عنوان دانشمندان خُرد داده‌های به آنها داده می‌شود، در جمع‌آوری، پردازش و تأیید داده‌ها تخصص دارند. تکنیک‌های استاندارد آماری را برای مجموعه‌های پیچیده‌ای از داده‌ها به کار می‌گیرند تا با شناسایی دستورالعمل‌ها و، بتوانند به شرکت‌ها در حل مشکلات یا تصمیم گیری‌های بهتر تجاری کمک کند. تحلیلگران داده در بسیاری از صنایع از فروش و بازاریابی گرفته تا بیمه و مراقبت‌های بهداشتی تقاضا دارند . مدرک لیسانس ریاضیات آمادگی عالی برای این نوع کارها است.

 

 

 

۱۸.تست کننده نرم افزار:

ارزیابی یک برنامه کامپیوتری برای اطمئنان از این که در شرایط مورد نظر صدق کند، کار تستر نرم افزار است. جستجوی اشکالات، مشکلات عملکردی و مسائل مربوط به تجربه کاربری به نوعی تفکر تحلیلی نیاز دارد که رشته‌های ریاضی غالباً در آنها برتری دارند. درک فرایند توسعه نرم افزار بسیار مهم است و با انواع ابزارهای تست راحت است. شما همچنین باید روی جزیئات مسلط باشید. گرفتن گواهینامه‌ها در این زمینه یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود.

 

 

 

 

مشاغل ریاضی که به تحصیلات تکمیلی نیاز دارند:

فرصت‌های شغلی که شما با مدرک کارشناسی ارشد خواهید داشت به مراتب بیشتر و بهتر از فرصت‌هایی است که با مدرک لیسانس می‌توانستید بدست آورید. همچنین شما می‌توانید برای داشتن موقعیت‌های شغلی تخصصی‌تر تحصیلات تکمیلی خود را در رشته‌های دیگری که با لیسانس ریاضی ممکن است، ادامه تحصیل دهید.

در اینجا برخی از مشاغل ممکن با مدرک ریاضی در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد:

 

 

 

 1. مهندس الگوریتم:

برای مؤفقیت به عنوان یک مهندس الگوریتم، درک کاملی از ریاضیات و فناوری لازم است. این متخصصان مجموعه دستورالعمل‌های گام به گام مفصلی را ارائه می‌دهند که به رایانه می‌گوید چگونه کار کند و چه کار کند. شما می‌توانید الگوریتم‌های مختلفی را از تشخیص اثر انگشت بیومتریک تا برنامه‌های رانندگی خودکار طراحی کنید. اکثر موقعیت‌ها نیاز به داشتن مدرک کارشناسی ارشد در ریاضیات یا علوم کامپیوتر دارند . درک کامل زبان‌های برنامه نویسی مختلف نیز مفید است.

 

 

 

 1. هواشناسی:

پیش‌بینی آب و هوا نیاز به مهارت‌هایی در زمینه‌های همچون حساب و فیزیک است. هواشناسان از روش‌های پیشرفته مدل‌سازی برای پیش‌بینی شرایط جوی استفاده می‌کنند. بسیاری از آنها در اداره‌های هواشناسی یا مرکز ملی تحقیقات جوی کار می‌کنند ، اما امکانات اشتغال نیز در شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های مشاوره و شرکت‌های کشاورزی وجود دارد. داشتن لیسانس ریاضی و کارشناسی ارشد در هواشناسی یک مسیر ممکن است.

 

 

 

     3- مدل ساز ریاضی:

از تسلط ریاضی خودتان برای ایجاد شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای استفاده کنید تا از این طریق روند کار، نتایج پروژه یا پیش بینی رفتار آینده را مورد بررسی قرار دهید. مدل سازان ریاضی می توانند از انیمیشن و طراحی بازی‌های ویدئویی گرفته تا مهندسی هوافضا یا تحقیقات بیولوژیکی فعالیت کنند. برای انجام این نوع کارها حداقل به یک مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی احتیاج دارید.

 

 

 

 1. تحلیلگر مالی کمّی:

این متخصصان مدل‌های پیچیده‌ای را توسعه می‌دهند که به شرکت‌های مالی کمک می‌کند تا اوراق بهادار را قیمت‌گذاری کنند، ریسک را کاهش و سود را افزایش دهند. برای انجام این کار به طور مؤثر، شما باید آماده باشید تا فرضیات را زیر سؤال برده و به داده‌ها عمیق بپردازید. برخی مؤقعیت‌ها، اما نه همه، شامل رمزگذاری رایانه است. دوره‌های مالی می‌تواند مفید باشد، اما آموزش سطح کارشناسی ارشد برای حساب، جبر خطی ، آمار و احتمال بسیار مهم است.

 

 

منبع 

 

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. نظر شما در مورد این مشاغل چیه و آیا در رابطه با ریاضی مشاغل دیگه ای هم میشناسید؟

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=11441
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر

نظرات

13 نظر در مورد فرصت‌های شغلی در رشته‌ی ریاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام دوستان
  خوشبختانه ن برای علوم پایه بلکه برای مهندسی هم شغلی نیست زیاد خودتون رو درگیر اینکه انتخاب رشته بدی کردید نکنید
  بلکه دنبال حرفه ای باشید که بتوانید برای خودتان شغل فراهم کنید همه که نباید معلم یا استاد شن یکی برنامه نویس شه یکی دیگه مترجم یکی به زبان های ریاضی تسلت داشته باشه و…

  لایک

  1. با نظرتون کاملاً موافقم، تسلط بر یه حرفه و ادامه مسیر شروعی برای مؤفقیته

   1

  1. در مقاله هم قید شده بود در کنار رشته تحصیلی برای موفقیت در عرصه کاری لازمه که شما روی یه حرفه مسلط باشید؛ مثل کامپیوتر یا حسابدار چون برای صرف رشته ریاضی در جامعه ما کاری غیر تدریس نیس اما ذهنیت برا این است که کسی که ریاضی خونده ذهنی خلاق، پویا و تحلیل گر داره و حالا داشتن یه حرفه با یه ذهن پویا مسیر رشد شما میتونه باشه.

   لایک

 2. سلام
  مطالب شورانگیز بود ولی در کشور ما اینطور نیست.
  به امید روز بهتر.

  لایک

   1. سلام
    یعنی اگر مدرک کارشناسی رشته ریاضیات و کاربرد ها رو بگیرم میتونم یک از این شغل ها رو داشته باشم؟

    لایک

    1. سلام دوست عزیز.
     صرفاً داشتن مدرک کارشناسی ریاضی کاربردی به این معنی نیست که شما این مشاغل رو می تونید داشته باشید؛ بلکه شما باید تخصص و مهارت لازم رو داشته باشید تا با ذهن تحلیل گری که غالب دانش‌آموخته های ریاضی دارند بتوانید نظر کارفرما رو به شایستگی خود جلب کنید.
     موفق باشید

     لایک