0
0

شب قبل امتحان نهایی ریاضی چیکار کنیم؟!

159 بازدید

کاهش استرس در شب امتحان:

 

 شب قبل از امتحان‌نهایی اضطراب و نگرانی به اوج خود خواهد‌رسید؛ اما این واکنش غیرارادی یکی از مضرترین اتفاقاتی است که برای دانش‌آموزان رخ می‌دهد مخصوصا اگر‌ «روش های کاهش استرس در جلسه امتحان» را ندانند به صراحت می‌توان گفت احساس استرس، قاتل عملکرد ذهن دانش آموز است. بنابراین استرس در شب قبل از امتحان تمام تلاش شما را برای کسب نمره‌ی ایده‌ال از بین‌می‌برد؛ زیرا با ترشح هورمون‌های نامناسب باتوجه به شرایط شما ذهن خسته خواهدشد و باعث کاهش عملکرد شما می‌شود.
سعی کنید به خودتان ایمان داشته‌باشید شما می‌توانید با پیاده‌روی، گوش سپردن به موسیقی، نوشیدن چای‌سبز، راه رفتن همراه یک دوست، نقاشی و… ذهن خود را آرام کنید و خود را از افکار کاذب (امتحان سخت است،من چیزی یاد ندارم و….)
دور کنید. البته سعی‌کنید این روش‌ها باعث خستگی شما نشود و فقط موجب آرامش و دور شدن ذهن شما از افکارکاذب شود.

 

کاهش استرس در شب امتحان

 

 

نگاهی کوتاه به لیست مرور:

 

استرس و اضطراب را فراموش‌کنید ممکن است سخت باشد اما باید تمرکز کافی را برای خود ایجاد کنید. یک مکان آرام وخوب را برای مطالعه انتخاب کنید و مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مطالبی که امکان دارد در امتحان بیاید مرورکنید تا حس اضطراب شما کاهش یابد. در مقاله «۱۵ تکنیک فوق العاده جهت مرور و جمع بندی» کامل روش‌های جمع‌بندی و مرور را به شما توضیح دادیم؛ اگر به آنها عمل کنید احساس رضایتی در شما ایجاد می‌کند که دیگر استرس فراموشی مطالب و مرور نکردن مباحث مهم و… در شما از بین‌می‌رود. همچنین می‌توانید از اعضای خانواده‌ی خود درخواست کنید کوییزی از مهمترین سوالات امتحانی طرح کنند و شما به آنها پاسخ‌دهید. این روش باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود همچنین می‌توانید صبح قبل از امتحان مروری کوتاه داشته‌باشید تا مطالب در ذهن شما زنده شوند. اما اصلا سراغ جزوه و کتاب‌درسی نروید که این کار اشتباهی است و باعث خستگی ذهن شما می‌شود؛ بلکه می‌توانید نکات مهم را با صدای بلند برای خود تکرار کنید تا احتمال یادگیری در شما افزایش یابد. نکاتی که در جزوه ی خود هایلات کرده‌اید و در امتحانات به شکل مکرر وجودداشته است مطالعه‌کنید و به روش‌های مختلف به آن پاسخ دهید .

 

 

حفظ آرامش:

 

سعی‌کنید روش‌هایی که باعث ایجاد آرامش شما می‌شود را امتحان‌کنید و چند ساعتی خود را از موضوع امتحان دور کنید، فیلم ببینید، موزیک گوش کنید، کتاب بخوانید، جملات مثبت مطالعه کنید و… این روش‌ها مفیدترین روش برای استراحت ذهن شما خواهدبود. اما توجه‌کنید با این کارها ذهن خود را خسته نکنید و خواب خود را به تعویق نیندازید؛ بلکه سعی‌کنید به خودتان اعتماد کنید و باورکنید تمام تلاش خود را برای کسب بهترین نمره داشته‌اید و فردا بهترین نتیجه را دریافت خواهیدکرد. سعی‌کنید به‌جای فکرکردن به اتفاقات بد به جنبه‌های مثبت و نقاط قوت خود نگاهی‌بیندازید؛ زیرا اینکار باعث کاهش اضطراب شما خواهدشد. اگر در طول سال و بازه‌ی امتحانات تمام تلاش خود را کرده‌باشید دیگر نیازی به هیچگونه پیشگویی نیست؛ چراکه شما با اینکار فقط ذهن خود را خسته می‌کنید و باعث بیشتر شدن احساس اضطراب و نگرانی درخود خواهیدشد. همچنین اینکار عملکرد شما را کاهش می‌دهد و آخرین تلاش‌های شما را برای مرور دروس بی‌نتیجه خواهدکرد، همینطور در شب قبل از امتحان و صبح روز امتحان از همنشینی با دوستان منفی‌نگر خود بپرهیزید همچنین سعی‌کنید در صبح امتحان از صحبت در مورد سطح سوالات، سخت بودن یا آسان بودن یا اینکه دوستانتان کتاب را چند دور کرده‌اند و… به‌شدت بپرهیزید. زیرا اینکار فقط و فقط حس اضطراب را در شما تشدید خواهدکرد و هیچگونه بار علمی نخواهدداشت.

 

 

خواب کافی :

 

یکی‌دیگر از ارکان مهم در شب قبل از امتحان خواب کافی است؛ برخی از دانش‌آموزان تا دیروقت درس می‌خوانند به امید اینکه اندکی، به اطلاعات بیشتری دست‌یابند. اما نکته‌ی مهم اینجاست که بهتر است از ساعات اولیه‌ی عصر درس خواندن را کنار بگذارید و استراحت کنید؛ شام بخورید و زود به رختخواب بروید زیرا خواب کافی در شب امتحان باعث استراحت ذهن دانش‌آموز می‌شود. کم‌خوابی در بازه‌ی امتحانات و شب امتحان باعث کاهش هوشیاری و به‌وجودآمدن احساس خواب‌آلودگی در طی برگزاری امتحان خواهدشد. همچنین سعی‌کنید صبح حداقل 60 دقیقه قبل از برگزاری امتحان، از خواب بیدار شوید و به سمت محل برگزاری امتحان حرکت‌کنید؛ زیرا دیر رسیدن شما به محل برگزاری امتحان یا کم و کاستی در وسایل مورد نیاز باعث ایجاد حس اضطراب و استرس خواهدشد.

 

روش کاهش استرس در شب امتحان

 

 

تغذیه ی سالم :

 

عوامل محیطی بسیاری در آمادگی شما برای حضور در امتحانات وجود دارد؛ یکی از عوامل محیطی تغذیه‌ی سالم است. برای پیشگیری از وقوع ضعف های جسمی سر جلسه ی امتحان لازم است توجه ویژه ی به تغذیه ی خود داشته باشید .

متخصصان تغذیه براهمیت عادات غذایی سالم در این دوران پر استرس تاکید بسیاری دارند،آنها معتقدندغذا و نوشیدنی های مناسب می تواندتحمل و هوشیاری و انرژی دانش آموز را در طول امتحان افزایش دهد اما در مقابل رژیم غذایی نامناسب باعث احساس خستگی و کسل بودن ودر نهایت کاهش تحمل و میزان هشیاری را به همراه دارد ،اما رژیم غذایی زیر به شما کمک میکند:

توجه داشته باشید خوردن صبحانه در قبل از امتحان از توجه بسیاری برخوردار است .

زیرا مغز شما برای اینکه خوب کار کند و انرژی کافی برای پاسخگویی و تحمل در طول امتحان را به همراه داشته باشد به انرژی نیاز داردکه این نوع انرژی از طریق صبحانه تامین خواهد شد. اما در پاسخ به این سوال که :در شب قبل از امتحان چه بخوریم ؟باید بگم مصرف غذاهایی که سرشار از پروتین است سطح هوشیاری شما را افزایش میدهد(تخم مرغ،آجیل،لبنیات و…غذاهای سالمی هستند که پیش از امتحان می توانید میل کنید.

غلات سبوس دار ،شیر کم چرب ،حلیم ،مربا ،فرنی ترکیبات مناسبی برای صبحانه است ،گزینه ی مناسب دیگر استفاده از میوه جات است که سوخت خیلی خوبی برای مغز تامین میکند.

اما از مصرف غذاهایی که از آرد سفید هستند مانند کیک،بیسکویت ،کلوچه بپرهیزید،زیرا برای هضم شدن به زمان و انرژی زیادی نیاز است ، همچنین ازخوردن  خوراکی های مانند شکلات و شیرینی و دسر بپرهیزید.

در شب امتحان از خوردن گوشت بپرهیزیذ زیرا نوعی آمینواسید ضروری به نام ال تریپتوفان است که باعث

خوابالودگی میشود.خوردن نوشیدنی های مانند آب در صبح قبل از امتحان

ودر طول امتحان خیلی مهم است ،زیرا کمبود آب بافث کاهش تمرکز و ضعف و تخلیه ی انرژی میشود.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12660
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد شب قبل امتحان نهایی ریاضی چیکار کنیم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.