0
0

4 استراتژی مؤثر برای دانش‌آموزان در داشتن نگرش مثبت به یادگیری

1112 بازدید

آموزش نگرش مثبت برای کیفیت زندگی و رشد شخصیت 

یادگیری تلاش بی‌پایان زندگی است. این یادگیری زمانی نتیجه می‌دهد که بر پایه نگرش مثبت ساخته شود. رویکرد مثبت به زندگی باعث می‌شود که تمام نا ملایمتی‌ها در کسری از ثانیه از بین بروند. آموزش یک بخش اساسی در یادگیری شخص است.

یک انسان شایسته تنها زمانی شکل می‌گیرد که دیدگاه او در کودکی نسبت به خودش و از همه مهم‌تر نسبت به زندگی‌اش بر پایه نگرش مثبت ساخته شود.

بدون شک کودکان نمایندگان منحصربه‌فرد و نهایی مثبت اندیشی در جامعه بشری هستند. آن‌ها از این واقعیت دور هستند که زندگی پر از پستی، بلندی و چالش‌های غیرقابل‌انکار است. تجسم زندگی توسط کودک درست مانند یک ماجراجوی است. شما می‌توانند با یادگیری این شیوه تفکر مثبت درست مانند کودک سود ببرید.

 

 

آموزش راهبردهای تفکر مثبت در کلاس 

کودکان را ببینید، آن‌ها از یادگیری چیزهای جدید هیچ ترسی ندارند. عادت واقعی آن‌ها این است که برای هر چیزی یک‌بار تلاش می‌کنند و زندگی را دوست دارند و همین نیز بزرگ‌ترین ویژگی در داشتن تفکر مثبت است.

کودکان این توانایی طبیعی را دارند که دنیا را کاوش کنند و عاشق یادگیری آن چیزی هستند که زندگی به آن‌ها عرضه می‌کند. آن‌ها حتی حاضرند فقط به

خاطر یادگیری خود را در موقعیت موردنظر قرار دهند.

کودکان همچنین از گستردگی موجود در هر بخش از زندگی شگفت‌زده می‌شوند. این فرآیندی است که از طریق آن کودکان به شخصیت خود پی برده و آن

را رشد می‌دهند. شما نیز اگر بخواهد به شکلی مثبت زندگی کنید باید تفکری مانند یک کودک داشته باشید. کودکان هیچ‌گاه به سمت منفی نمی‌روند.

 

 

اهمیت نگاه کردن به زندگی به روشی مثبت 

  • اهمیت نگرش مثبت جایگاه مهمی را برای ایجاد پایه‌های یک زندگی موفق و آرام دارد. با اکتشاف مداوم چیزهای جدید در زندگی این نگرش را ایجاد کنید که از هر نوع چالشی فرار نکنید تا حداکثر شادی را از زندگی بیرون بکشید دقیقاً مانند کودکان که با نادیده گرفتن قوانین و قراردادها همیشه به زندگی لبخند می‌زنند.
  • اهمیت نگرش مثبت برای دانش‌آموزان در این واقعیت نهفته است که شما آینده هر ملتی هستید. چارچوب ذهنی شما نسبت به زندگی باید بر اساس روحیه‌ای مثبت ساخته شود که در شما فقط امید به بهترین‌ها وجود دارد و بس.

 

 

یک نگرش مثبت که به شما کمک خواهد کرد یادگیرنده‌ای واقعی باشید

یادگیرنده موفق بودن با داشتن نگرش مثبت به یادگیری شروع می‌شود

یک نگرش مثبت به شما امکان می‌دهد تا هنگام یادگیری، با آرامش اطلاعات قبلی را یادآوری کرده و با حفظ تمرکز، اطلاعات جدید را جذب کنید. شما آماده‌اید تا از تجربیات جدید استقبال کرده و انواع مختلفی از فرصت‌های یادگیری را بشناسید؛ و وقتی می‌توانید فرصت‌ها را ببینید، احساس امید در شما افزایش می‌یابد.

مثلاً آیلین را در نظر بگیرید. آیلین اخیراً در دانشگاه ثبت‌نام کرده است، او 20 سال است که از تحصیل دورافتاده است؛ بااین‌حال، در 15 سالی که آیلین برای بزرگ کردن فرزندان خود در خانه مانده بود، او مهارت‌های مدیریت استرس و مدیریت زمان، مهارت‌های کار گروهی، مهارت‌های بودجه‌بندی و موارد دیگر را به دست آورده است. او مهارت‌های آنلاین خود را توسعه داده است، کتاب زیاد می‌خواند، او در این چند سال فرصت‌های یادگیری خود را شناخته و از این فرصت‌ها در جهت رشد خود استفاده کرد.

 

 

 آیا شما فرصت‌های یادگیری را در آغوش می‌کشید و معتقدید که می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید؟

از این تمرین برای کشف نگرش‌ها و عقاید خود در مورد یادگیری استفاده کنید. کنار عباراتی که برای شما صادق است، تیک بزنید:

  • من حاضرم اشتباه کنم و از آن‌ها یاد بگیرم.
  • من می‌دانم که فرصت‌های یادگیری همه در اطراف من است.
  • من مسئولیت یادگیری خودم را بر عهده می‌گیرم. من از هر فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید استفاده می‌کنم.
  • من مایل و مشتاق یادگیری هستم.
  • من اهداف یادگیری جدید را به‌طور مرتب تنظیم می‌کنم.

از بین 5 مورد فوق چند تا تیک زده‌اید؟ به جملاتی که بررسی نکرده‌اید نگاهی دقیق بیندازید. به این فکر کنید که چگونه این نگرش‌ها می‌تواند بر موفقیت شما به‌عنوان یادگیرنده تأثیر بگذارد.

نگرش مثبت و اعتقاد به توانایی خود به شما در یادگیری کمک می‌کند تا از روند کار لذت ببرید و فرصت‌های زیادی را در طول مسیر کشف کنید.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که نگرش مثبت به آموزش از مهم‌ترین عوامل در پیش‌بینی موفقیت تحصیلی است. نگرش مثبت به یادگیری چیزی نیست که ما با آن متولد شویم بلکه برای توسعه و پرورش نیاز به زمان و تلاش داریم؛ اما قابل انجام است و در اینجا نحوه ساختن آن ارائه شده است.

نگرش مثبت

 

4 استراتژی مؤثر برای داشتن نگرش مثبت به یادگیری:

 

1. انگیزه خود را مرور و آن را بنویسید

انگیزه ما برای یادگیری یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر نگرش ما به آموزش است، بنابراین بیایید با آن شروع کنیم.

انگیزه ذاتی برای یادگیری، سوخت مسافت طولانی شما در مسیر موفقیت تحصیلی است. برای ایجاد انگیزه درونی سرمایه‌گذاری کنید.

 

2. اهداف یادگیری خود را مشخص نموده و پیگیری کنید

داشتن اهداف واضح، خاص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دستیابی، واقع‌گرایانه و محدود به زمان می‌تواند انگیزه شما را برای یادگیری و کمک به تعیین انتظارات روشن تقویت کند.

بنابراین شما برای دستیابی به چه چیزی تلاش می‌کنید؟ تا کی؟ چگونه می‌دانید که به آنجا رسیده‌اید؟ برای رسیدن به آنجا به چه چیزهایی نیاز دارید؟

اینجا متوقف نشو ازآنجاکه انتظار دارید موفق شوید، نه‌تنها اهداف خود را تعیین کنید، بلکه آن‌ها را نیز ردیابی کنید. ردیابی پیشرفتتان به شما در تجسم موفقیتتان کمک می‌کند و انگیزه شما را تقویت می‌کند، به‌خصوص در مواقع مبارزات. این همچنین به شما کمک می‌کند تا یکی دیگر از عناصر حیاتی نگرش مثبت شما به یادگیری یعنی احساس خودکارآمدی را ایجاد کنید.

 

3. یک ذهنیت خودکارآمدی ایجاد کنید

خودکارآمدی یا شایستگی درک شده یک مؤلفه مهم از نگرش درست به یادگیری است. این راهی برای نزدیک شدن به چالش‌ها، کارها و اهداف به‌صورت مثبت و ساز

نگرش مثبت

نده است؛ بنابراین یک مشکل، چالشی است که می‌خواهید بر آن غلبه کنید؛ یک هدف، مقصدی است که شما انتظار دارید که خودتان آن را به دست آورید؛ یک تکلیف، چیزی است که می‌توانید آن را به عهده گرفته زیرا باور دارید که پتانسیل لازم برای انجام آن را دارید.

به توانایی خود در دستیابی به اهدافتان اعتقاد داشته و انتظار موفقیتتان را دارید. روی بردهای کوچک و زودهنگام استوار مانده تا این موفقیت‌ها زاییده‌ی موفقیت‌های

بعدی باشد. اگر شکست خوردید، از این تجربه درس بگیرید، بلند شوید و در صورت لزوم برنامه‌های خود را تنظیم کرده و ادامه دهید.

از دیدن موفقیت افراد دیگر- چه افراد واقعی و چه افرادی در فیلم‌های آموزشی- یاد بگیرید. در مورد سفر آموزشی خود با افراد موفق صحبت کنید؛ از آن‌ها بخواهید در مورد عملکرد شما نظر دهند. اگر به هر دلیلی دسترسی مستقیم و واقعی به افراد موفق را ندارید، داستان‌های موفقیت را بخوانید و به فایل‌های صوتی انگیزشی گوش دهید.

هرچه این کار را انجام دهید، اعتمادبه‌نفس و مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد و درنهایت – موفق خواهید شد.

 

4. مداومت کنید

انگیزه ذاتی بسیار عالی است، اما بگذارید یک راز را برای شما بگویم –چیزی حتی قدرتمندتر از انگیزه وجود دارد که نمی‌تواند لحظه‌ای شک و تردید را به شما وارد کند، آن‌هم ایجاد عادت‌هایی در خودتان است.

چند عادت که به یادگیری شما کمک می‌کند، مانند روالی برای مطالعه، روال ورزش (ورزش باعث افزایش توانایی یادگیری و به یادآوردن) و یک الگوی خواب سالم داشته باشید.

روابط حمایتی را پرورش داده و از افرادی که تأثیر منفی روی شما دارند، دور شوید. خود را با افراد و داستان‌های موفقیت محاصره کنید و خودکارآمدی خود را رشد دهید. روی ذهنیت مثبت خود مرتباً تمرین کنید. شما موفق خواهید شد و از سفر آموزشی خود لذت خواهید برد.

 

 

منابع:

https://ilead.net.in/blog/teaching-positive-attitude-for-quality-life-and-personality-development/#more-152

https://www.pickthebrain.com/blog/5-ways-to-build-a-positive-attitude-to-learning/

https://alis.alberta.ca/succeed-at-work/make-your-work-life-more-satisfying/a-positive-attitude-will-help-you-learn/

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12128
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 4 استراتژی مؤثر برای دانش‌آموزان در داشتن نگرش مثبت به یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.