0
0

چگونه مهارت‌های ریاضی ذهنی خود را بهبود بخشید

1521 بازدید

چگونه مهارت‌های ریاضی ذهنی خود را بهبود بخشید

تا کنون به این فکر کرده‌اید که چگونه مهارت‌های ریاضی ذهنی خود را بهبود بخشید؟ در این مقاله هدف آن است که با ارائه 3 روش به شما در پیشرفت این مهارت یاری نماییم.

سرانجام، در شرایطی قرار می‌گیرید که مجبورید بدون ماشین‌حساب یک مسئله ریاضی را حل کنید. حتی اگر در ریاضیات خوب باشید، ریاضیات ذهنی می‌تواند برای شما سخت باشد. برای حل مسائل در ذهنتان، به مجموعه استراتژی‌ها و روش‌های کاملاً جدیدی نیاز دارید که با آنچه در مدرسه به شما آموزش داده‌شده متفاوت است.

خوشبختانه، اگر شما اصول پایه‌ای را مطالعه کنید و از استراتژی‌های ریاضی ذهنی استفاده کنید، می‌توانید مهارت‌های خود را بهبود بخشیده و محاسبات پیچیده را در ذهن خود حل کنید.

 

 

روش 1 از 3:

با استفاده از ترفندهای ریاضی

1.

معادله را در ذهن خود تجسم کنید. 

اولین قدم برای حل ذهنی یک مسئله ریاضی تجسم مسئله از نظر ذهنی است. اعداد و معادله در ذهن خود را تصور کنید. وقتی بخش‌هایی از مسئله را حل می‌کنید، اعداد جدیدی را که با آن‌ها کار می‌کنید تجسم کنید. تکرار زمزمه‌وار اعداد از نظر ذهنی یا کلامی به شما کمک می‌کند تا اعداد مهم‌تر در معادله را به خاطر بسپارید.

 

2.
از چپ به راست جمع و تفریق کنید.

احتمالاً به شما آموزش داده‌اند كه از راست به چپ جمع و تفریق كنید، اما انجام دادن این روش از نظر ذهنی سخت‌تر است. در عوض، ابتدا اعداد سمت چپ را محاسبه کنید، سپس اعداد سمت راست را با هم جمع یا کم کنید. عدد سمت چپ، رقم سمت چپ پاسخ شما است درحالی‌که عدد سمت راست رقم دوم خواهد بود.

  • به‌عنوان‌مثال، برای جمع‌کردن 43+52، می‌توانید 9=4+5 و 5=3+2 و جواب نهایی 95 خواهد بود.
  • برای محاسبه 22-93، باید 7=2-9 و سپس 1=2-3 و درنهایت پاسخ 71 را دارید.
  • اگر مجبور به حمل اعداد (قرض گرفتن یا دادن اعداد به هم) هستید، آن‌ها را به جواب رقم اول اضافه کنید. به‌عنوان‌مثال، هنگام محاسبه 87+99، می‌توانید ابتدا 8+9 کنید که 17 حاصل می‌شود، سپس 7+9 را به دست آورید تا به پاسخ 16 برسید حالا می‌دانید که باید عدد 1 را به رقم اول جواب یعنی 17 اضافه کنید. پاسخ 186.

3.

هنگام جمع یا کم کردن صفرهای مشترک را نادیده بگیرید.

هنگام جمع کردن، می‌توانید صفرهای مشترک را در یک معادله پیدا کرده و آن‌ها را حذف کنید تا یک معادله راحت‌تر حل شود. به‌عنوان‌مثال، اگر 70-120 را داشتید، می‌توانید صفرها را حذف کنید تا 5=7-12 را محاسبه کنید، سپس صفر مشترک را دوباره اضافه کنید تا به جواب 50 برسید.

  • مثال دیگر این است که اگر 200+300 داشتید، می‌توانید صفرهای مشترک را نادیده بگیرید تا 5=2+3 به دست آورید، سپس صفرها را دوباره اضافه کنید تا جواب 500 را داشته باشید.

4.

هنگام ضرب، برای ساده‌سازی تمام صفرها را کنار بگذارید. 

هنگام ضرب، اگر صفرها را کنار بگذارید می‌توانید عبارت را ساده‌سازی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید 3000*50 را محاسبه کنید می‌توانید آن را به‌صورت 15=5×3 ساده کنید، سپس به تعداد کل صفرهایی که کنار گذاشتیم، در انتهای حاصل‌ضرب قرار دهید تا به 150،000 برسید.

  • مثال دیگر این است که اگر 60*70 را داشته باشید، می‌توانید 42=6*7 را انجام دهید سپس صفرها را اضافه کنید تا جواب نهایی 4200 شود.

5.

اعداد را روند کنید و بعد از جمع کردن اختلاف را کم کنید. 

برای اعداد بزرگ‌تر از 100 می‌توانید اعداد را روند کنید، سپس مقدار اضافه شده را کم کنید و به این طریق مسائل جمع پیچیده را آسان‌تر کنید. برای مثال، اگر مجبور بودید 380+596 را حل کنید، می‌توانید 4 تا به 596 اضافه کنید، بنابراین معادله شما به‌صورت 980=380+600 درمی‌آید که محاسبه آن ساده‌تر است. سپس به عقب برگردید و 4 را از 980 کم کنید تا 976 یا حاصل 380+596 به دست آورید.

  • مثال دیگر اگر بخواهیم حاصل 305+588 را به دست آورید، روند 558 یعنی عدد 560 را در نظر بگیرید تا معادله شما 865=305+560 شود؛ سپس 2 را از مقدار 865 کم کنید تا 863 به دست آورید.

6.

اعداد پیچیده را هنگام ضرب ساده کنید.

همیشه لازم نیست دقیقاً همان عبارتی را که دارید را انجام دهید؛ اعداد پیچیده یا مرکب می‌توانند محاسبات را دشوارتر کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر حاصل‌ضرب 12*36 مدنظر باشد، می‌توانید اعداد را ساده کنید تا محاسبه ذهنی آن برای شما راحت‌تر باشد. 12 می‌تواند به 2+10 تبدیل شود و ابتدا مقدار 10*36 و 2*36 را به دست آورده و در نهایت حاصل این دو را با هم جمع می‌کنید.

پاسخ

 

7.

در ساده‌سازی برای محاسبه درصد از اعداد زوج استفاده کنید.

 در صورت امکان در محاسبه درصد عدد را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما بخواهید 15٪ از 40 را محاسبه کنید، می‌توانید 10٪ از 40 را مشخص کنید، یعنی 4 و ازآنجایی‌که 5٪ باقی‌مانده نیمی از 10٪ است، می‌توانید فرض کنید 5٪ از 40 نیز برابر 2 است. در این صورت 6=2+4 برابر 15٪ از 40 می‌باشد.

8.

وقتی نیازی به محاسبات دقیق نیست تخمین بزنید.

تخمین زدن جواب معمولاً بسیار ساده‌تر از تلاش برای رسیدن به جوابی دقیق است. اعداد پیچیده را با اعداد صحیح گرد کنید، سپس معادله را حل کنید. اگر در شرایطی قرار دارید که پیدا کردن راه‌حل دقیق لازم نیست یا برای حل معادله زمان محدود دارید، از تخمین استفاده کنید تا به مقدار واقعی نزدیک شوید.

  • به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید عبارت 7.07 + 8.95 + 10.09 را محاسبه کنید، می‌توانید هر مقدار را به نزدیک‌ترین عددش روند کنید، در این صورت تخمین عبارت فوق به‌صورت 26=7+9+10 می‌شود.

 

روش 2 از 3:

مطالعه و تمرین برای پیشرفت کردن

 

1.
جدول‌ضرب را حفظ کنید. 

وقتی جدول‌ضرب را به خاطر می‌سپارید، شما فوراً به مسائل ضرب پاسخ خواهید داد. این باعث می‌شود بتوانید بخش‌های کوچک‌تر از یک مسئله پیچیده ریاضی را با سرعت بیشتری حل کنید. اگر جدول‌ضرب از یادتان رفته است، آن‌ها را مطالعه کنید تا تمام مسائل ضرب تک‌رقمی را بدانید.

 

2.
مربع 20 عدد اول را حفظ کنید. 

جدول مربعات، ضرب هر عدد در خودش را نشان می‌دهد. حفظ کردن این جدول به شما امکان می‌دهد معادلات ساده مربعی را ذهنی حل کنید. همچنین برای سؤالات پیچیده‌تر ضرب می‌توانید از مربع اعداد استفاده کنید تا بتوانید جواب را تخمین بزنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید 18*19 را حل کنید می‌توانید از 192 استفاده کنید و برای به دست آوردن جواب نهایی 19 را از آن کم کنید.

 

3.
از فلش کارت‌ها استفاده کنید. 

اگر در یادگیری جدول‌ضرب یا تقسیم مشکل دارید، مرور مداوم فلش کارت‌ها راهی عالی برای به یاد سپردن مشکلات رایج ریاضی شما است.

این کارت‌ها می‌توانند شامل معادلاتی باشند که شما در حل آن‌ها مشکل دارید و در پشت کارت، راه‌حل را بنویسید. با تمرین کردن مداوم کارت‌ها شما می‌توانید آن‌ها را فوراً فراخوانی کرده و برای معادلات مرسوم‌تر ریاضی استفاده کنید.

 

4.
هر روز ریاضی ذهنی را تمرین کنید. 

تمرین دو یا سه معادله پیچیده ریاضی در روز، ذهن شما را زیرک نگه خواهد داشت و مهارت‌های ریاضی ذهنی شما را بسیار بهبود می‌بخشد. برای ایجاد مهارت، همواره تلاش کنید تا ریاضیات ذهنی بیشتری را در موقعیت‌های مختلف انجام دهید. بعد از یک ماه خواهید دید، تسلط بیشتری در انجام ریاضیات ذهنی دارید.

 

روش 3 از 3:

تمرین ریاضی در هنگام خرید چیزهایی

1.
برای برآورد رسید خود، جمع و تفریق اولیه را تمرین کنید. 

قبل از مراجعه به صندوق، هزینه مواردی را که در فروشگاه خریده‌اید را نگه دارید. هزینه اقلام را با هم جمع کنید و هزینه‌های کلی خود برآورد کنید. وقتی رسید کالای خود را دریافت کردید، محاسبه ذهنی خود را با هزینه واقعی آنچه خریداری کرده‌اید مقایسه کنید.

 • به‌عنوان‌مثال، اگر غلات شما 399 تومان و صابون 949 تومان شود، هزینه کل شما 1348 تومان خواهد بود.

 

2.
برای محاسبه هزینه بنزین از ضرب استفاده کنید. 

صبر کنید تا مخزن بنزین ماشین شما تقریباً خالی باشد، سپس هزینه هر لیتر بنزین را با اندازه مخزن خود ضرب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر مخزن 46 لیتر گنجایش داشته و بنزین لیتری 2450 تومان باشد، می‌توانید 46 را در 2450 ضرب کنید. همچنین می‌توانید هزینه بنزین روی نمایشگر پمپ‌بنزین را بپوشانید و از ریاضی ذهنی برای محاسبه هزینه کل استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بیش از یک کالای مشابه خریداری کنید، می‌توانید از ضرب استفاده کنید.

   • به‌عنوان‌مثال، اگر 4 عدد شیرینی را به ازای هر 320 خریداری کرده‌اید، باید جواب داشته باشید.

 

منبع:

https://www.wikihow.com/Improve-Mental-Math-Skills

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12281
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه مهارت‌های ریاضی ذهنی خود را بهبود بخشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.