0
0

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

900 بازدید

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

ریاضیات می‌تواند برای برخی از افراد موضوعی دشوار باشد. اگر در کلاس ریاضی خود به‌خوبی پیشرفت نمی‌کنید، نگران نباشید. برخی اقدامات ساده و صریح وجود دارد که می‌توانید برای بهبود نمره ریاضی خود بکار گیرید. هنگامی‌که شما در حال یادگیری ریاضی هستید، تمرین بهترین روش برای به یادآوردن مفاهیمی است که به شما یاد داده‌اند. همچنین در کلاس شرکت کنید، سؤال کنید و با سایر دانش‌آموزان کار کنید. نه‌تنها نمرات شما بهبود می‌یابد بلکه به‌احتمال‌زیاد در پایان دوره نیز از این دوره لذت خواهید برد!

 

روش 1

شرکت در کلاس

 

شرکت در کلاس

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

 

1

در هر جلسه از درس ریاضی شرکت کنید تا مطمئن شوید که هیچ آموزشی را از دست نخواهید داد.

این امر به معلمتان نشان می‌دهد که شما علاقه‌مند به بهبود عملکرد درسی خود هستید. حضور منظم همچنین باعث می‌شود زمان کمتری را برای مطالعه مفاهیم کلاس صرف کنید، زیرا قبلاً آن‌ها را در کلاس شنیده‌اید. با حضور در هر جلسه شما به‌جای قرض گرفتن یادداشت‌های دوستانتان، یادداشت‌های جامعی خواهید داشت.

 

2

به بحث کلاس توجه کرده و  شرکت کنید. 

به مفاهیمی که معلم شما در کلاس توضیح می‌دهد گوش دهید و وقتی مسئله‌ای را روی تخته نشان می‌دهد، آن را دنبال کنید. وقتی بخواهید یک شرکت‌کننده فعال باشید به معلم خود نشان می‌دهید که مشغول کار هستید و برای یادگیری تلاش می‌کنید. مهارت‌ها و دانش ریاضی بیشتری را به دست می‌آورید و در تکالیف منزل و آزمون‌ها با عملکرد بهتری شروع خواهید کرد. به‌علاوه، شما شروع به لذت بردن بیشتر از ریاضی می‌کنید!

 • سعی کنید از نگاه کردن به پنجره، رؤیاپردازی و فکر کردن به برنامه‌های بعد از مدرسه خودداری کنید. همچنین هنگام مطالعه از تلفن و رایانه خود دور شوید (مگر اینکه برای جستجو چیزی راجع به ریاضی از آن استفاده کنید).
 • اگرچه ممکن است این فعالیت‌ها لذت‌بخش‌تر از دنبال کردن درس ریاضی باشد، اما رؤیاپردازی بیش‌ازحد منجر به نمرات ضعیف ریاضی می‌شود.

 

3

در طول تدریس معلم، یادداشت‌های اختصاصی و دقیقی داشته باشید. 

وقتی معلم شما صحبت می‌کند با دقت گوش فرا دهید و هر آنچه روی تخته می‌کشد یا می‌نویسد را بنویسید. هنگام یادگیری یک مفهوم خاص، سعی کنید لیستی از مراحل را برای مرور بعداً خود گردآوری کنید. هنگامی‌که معلم شما مثال‌هایی را روی تخته می‌نویسد، آن‌ها را به همراه روش حلشان کپی کنید.

 • فرض کنید که معلم در حال پیدا کردن مساحت مثلث است. آنچه لازم است شما بنویسید، «مساحت = نصف قاعده (b)* ارتفاع (h). اگر b = 20 و h = 10، مساحت = 100.» همچنین یک مثلث را با قاعده و ارتفاع به‌طور واضح نشان دهید.
 • اگر در کلاس یادداشت‌ها را شلوغ و ناقص بردارید، برای درک مفاهیم ریاضی درگیر خواهید شد. بدتر از همه، شما در آزمون‌ها ضعیف عمل می‌کنید.

 

 

4

هر سؤالی دارید از معلم خود بپرسید. 

معمولاً دانش‌آموزان با نمرات ریاضی پایین از پرسیدن سؤالات خود در کلاس اجتناب می‌کنند زیرا از ندانستن چیزی احساس خجالت می‌کنند. در حقیقت، پرسیدن سؤالاتتان از معلم یکی از بهترین راه‌ها برای رفع هرگونه سردرگمی و ابهامی است که ممکن است داشته باشید. اگر گیج شده‌اید یا چیزی را نمی‌فهمید، دست خود را بلند کنید و یک سؤال بپرسید! احتمالاً شما تنها کسی نیستید که دچار ابهام شده‌اید.

 • به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید چنین چیزی بپرسید، «من درباره ترتیب عملیات که شما گفتید دقیقاً نفهمیدم. آیا همیشه قرار است معادلات داخل پرانتزها را حل کنم؟» یا بپرسید،«امکان دارد تفاوت بین بازتاب و دوران هندسه را یادآوری کنید؟»
 • اگر در حین کلاس احساس خجالت یا حالت عصبی پیدا می‌کنید، بعد از کلاس با معلم خود صحبت کنید.
 • از هر زمان مناسبی خارج از کلاس، برای پرسیدن سؤالاتتان از معلم، استفاده کنید.

 

5

با یک نگرش مثبت به کلاس بیایید تا بهترین نمره را در آزمون‌های خود بگیرید. 

وقتی آزمون را شروع می‌کنید، ابتدا تمام سؤالاتی را که مطمئن هستید، حل کنید. اگر وقت دارید، به سؤالاتی که نمی‌فهمید نیز برگردید و روی آن‌ها کار کنید. مراحل راه‌حل و پاسخ‌ها را به‌روشنی بنویسید. پس از اتمام آزمون، پاسخ‌های خود را چک کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات صحیحی را داده‌اید.

 • در هنگام آزمون، روی سرعت کار خود کنترل داشته باشید و خود را تحت‌فشار قرار ندهید. بااین‌حال در حین آزمون، به ساعت نیز توجه داشته باشید.
 • از معلم خود بخواهید که اشتباهات پرتکرار دانش‌آموزان در هر بخش را بیان کند تا در زمان امتحان شما از همان اشتباه جلوگیری کنید.

 

 

روش 2

ارتقاء سطح خود از طریق مشق شب و آزمون

 

ارتقا سطح خود با انجام تکالیف ریاضی

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

 

1

تکالیف خود را در مکانی آرام انجام دهید که بتوانید تمرکز کنید.

تکالیف مربوط به منزل را در یک مکان آرام انجام دهید نه یک اتاق شلوغ و پرسروصدا. به‌عنوان‌مثال، تکالیف منزل را به‌تنهایی در اتاق‌خواب خود انجام دهید، بدون اینکه موسیقی پخش کنید. چنین محیطی به درک ایده‌های ریاضی شما در انجام تکالیفتان کمک می‌کند و همچنین می‌تواند به شما کمک کند که ارزش ریاضی را به‌طورکلی لمس کنید!

 • هنگام انجام تکالیف خود به یادداشت‌ها و کتاب درسی خود مراجعه کنید. اگر با یک سؤال درگیر هستید، ممکن است یادآوری برخی از نکات معلمتان در کلاس به شما در حل سؤال کمک کند.
 • سعی کنید انجام تکالیف منزل با بهترین توانتان به یک عادت برای شما تبدیل شود، مثل‌اینکه شما در حال امتحان دادن هستید. درواقع، شما می‌توانید تکالیف منزل را به‌عنوان «تمرینی» برای یک آزمون فرض بگیرید.
 • هرچه توانایی یادگیری در حین انجام تکالیف منزل را در خود بیشتر کنید، نمرات کلی ریاضی شما بیشتر می‌شود.

 

2

تمام سؤالات مربوط به تکالیف منزلتان را تکمیل کنید. 

هر بار مشغول انجام تکالیف منزل هستید، هدفتان را روی تکمیل 100٪ تکالیف قرار دهید. پرش از حتی یک بخشِ مسئله به‌طور خودکار نمره شما را پایین می‌آورد و این به نمره پایان‌ترم ریاضی شما آسیب می‌زند. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید از 2 مسئله از 20 مسئله در تکالیف ریاضی رد شوید، حداکثر 90% نمره ریاضی را می‌توانید کسب کنید.

 • اگر از چگونگی تکمیل یک مسئله مطمئن نیستید یا احساس می‌کنید مفهومی فراتر از سطح شما است، از معلم یا یک همکلاسی کمک بخواهید.
 • اگر وقت کافی برای درخواست کمک ندارید، به‌هرحال پیش بروید و مسئله را کامل کنید. حتی اگر اشتباه کنید، شما با تلاش خود، معلم خود را تحت تأثیر قرار می‌دهید. معلم باید این را به‌عنوان نشانه اشتیاق شما برای یادگیری در نظر بگیرد.

 

3

وقت خود را صرف مطالعه مباحثی از ریاضی کنید که به نظرتان دشوار است. 

بسیاری از دانش آموزان با نمرات زیر متوسط ​​فقط مطالبی را مطالعه می‌کنند که قبلاً به‌راحتی انجام می‌دادند. بااین‌حال، اگر می‌خواهید سطح خود را ارتقا دهید، باید روی یادگیری مفاهیمی که به‌طور کامل درک نمی‌کنید، کار کنید. به یادداشت‌ها و صفحات کتاب درسی که با مفاهیم سخت سروکار دارند، نگاه کنید. مطمئن شوید که مسئله و حل آن را کاملاً فهمیده‌اید و پاسخ‌های خود را بررسی کنید.

 • وقتی وقت اضافی دارید، مسائل ریاضی را به‌صورت آنلاین جستجو کنید یا با مسائل اضافی در کتاب درسی ادامه دهید. مجدداً روی بخش‌هایی تمرکز کنید که به‌خوبی نمی‌دانید.
 • پس از اتمام مسائل اضافی، پاسخ‌های خود را با پاسخنامه آخر کتاب بررسی کنید.

 

4

مفاهیمی که با آن‌ها مشکل دارید را به سایر دانش‌آموزان آموزش دهید. 

 

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

 

این امر درک شما را از آن مفاهیم بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را در امتحانات و تکالیف بهتر به کار ببرید. شما با توضیح یک مفهوم ریاضی به همکلاسی خود ازیک‌طرف به یادگیری او کمک کرده و از طرف دیگر درک خودتان را از مفهوم بهبود می‌دهید. همچنین می‌توانید به والدین، ​​خواهر و برادران یا حتی دوستانی که در کلاس ریاضی شما نیستند آموزش مفاهیم ریاضی را تمرین کنید. در این صورت شما در آزمون‌ها بهتر عمل می‌کنید و درنتیجه، نمرات شما بهتر می‌شود!

 • از 2 یا 3 همکلاسی سؤال کنید که آیا می‌توانید در حل مسائل چالشی به آن‌ها کمک کنید و نشان دهید که چگونه باید آن‌ها را تکمیل کنید.
 • مثلاً بگویید: «من اخیراً مسائلی كه ​​از معادله درجه دوم استفاده می‌کنند را کمتر حل کرده‌ام، از طرفی فكر می‌کنم درک خوبی روی آن دارم. اگر بخواهید، می‌توانم آن را برای شما توضیح دهم و برخی از مسائل را برای شما پیاده کنم.»

5

برای آمادگی در هر یک از آزمون‌های ریاضی خود از 3-4 روز قبل مطالعه کنید.

بهترین روش برای کسب نمرات بالا در آزمون‌های ریاضی، بالا بردن سطح ریاضی خودتان است و آمادگی نقش زیادی در انجام کار بی‌نقص دارد. برای مطالعه حدود 30-60 دقیقه در هر روز برنامه‌ریزی کنید. به آزمون‌های قبلی و تکالیف منزل خود نگاهی بیندازید تا متوجه اشتباهات پرتکرار خود شوید و از تکرار آن‌ها جلوگیری کنید. شب قبل از آزمون، نیمی از مسائلی که شامل مباحث آزمون است را تمرین کنید.

 • با داشتن خواب کافی و حضور به‌موقع در کلاس، برای هر آزمونی آماده شوید. شب قبل از آزمون برای آخرین بار به یادداشت‌های خود نگاه کنید و بلافاصله به رختخواب بروید.
 • برخلاف تصور رایج، با شتاب یادگرفتن یکی از بدترین روش‌های مطالعه برای آزمون است. نه‌تنها شما را در روز آزمون خسته خواهد کرد، بلکه دانشی که خود را مجبور به یادگیری آن کرده‌اید، فقط برای چند روز در ذهن شما خواهد ماند و یک بادگیری معنادار نخواهد بود.
 • گرفتن نمره بالا در آزمون را تجسم کنید. یک نگرش مثبت مسیری طولانی پیش می‌رود!

 

 

روش 3

کار از طریق مفاهیم ریاضی

 

درک مفاهیم ریاضی

چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

 

1

هر مرحله از کارِ حل مسئله خود را روی کاغذ بنویسید. 

مشخص کنید برای حل هر مسئله ریاضی که به شما واگذار شده است، چه مراحلی لازم است. هر مرحله را بر روی یک بخش جدید از یک صفحه کاغذ بنویسید و به روشی منظم هر مسئله را حل کنید. از وسوسه برای حل ذهنی مسائل و نوشتن تنها جواب آخر خودداری کنید. همچنین از وسوسه استفاده از ماشین‌حساب به‌جای نوشتن مراحل برای یک مسئله جلوگیری کنید. در ریاضیات پیشرفته‌تر و فراتر از ضرب و تقسیم، این امر غالباً باعث می‌شود دانش‌آموزان گام‌هایی را جاگذاشته و اشتباه كنند كه منجر به پاسخ‌های اشتباه و نمره پایین شود.

 • به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که محیط یک دایره را محاسبه می‌کنید. ابتدا شعاع دایره را پیداکرده و آن را با 2 ضرب کنید تا قطر پیدا شود. پس از پیدا کردن قطر، آن را با (pi (3.14 ضرب کنید تا محیط پیدا شود. حتماً هر یک از این مراحل را جداگانه بنویسید!
 • نوشتن تمام محاسبات شما بر روی کاغذ منجر به پاسخ‌های صحیح و نمرات بهتر خواهد شد. همچنین به شما کمک می‌کند پیشرفت مراحل انجام‌شده برای حل یک مسئله را ببینید. این کمک می‌کند تا ریاضی کمتر محض یا مبهم به نظر برسد.
 • بهتر است مسائل ریاضی خود را با مداد و نه خودکار کار کنید، زیرا می‌توانید به‌راحتی اشتباهاتی را که هنگام نوشتن با مداد می‌نویسید پاک کنید.

 

2

برای اطمینان از درک هر مفهوم، چند مسئله اضافه را انجام دهید. 

پس از اتمام تمرین‌های کار در منزل، روی چند مسئله اضافی کار کنید تا در هر مهارت ریاضی که مشکل دارید، مسلط شوید. سپس پاسخ‌های خود را بررسی کنید تا از درستی محاسبات خود مطمئن شوید.

3

برای قابل‌لمس‌تر بودن ریاضی مسائلی از دنیای واقعی را به‌کارگیرید. 

ریاضی می‌تواند بیش‌ازحد انتزاعی و جدا از زندگی روزمره باشد. اگرچه از بسیاری جهات کاملاً عملی است. برای مثال، قضیه فیثاغورس می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد روابط بین اندازه‌های مختلف اشکال فکر کنید. یافتن کاربردها و ارتباطات مرتبط با دنیای واقعی کمک می‌کند ریاضی واقعی‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد.

 • حتی بخش‌هایی از ریاضی که به‌ویژه غیرکاربردی به نظر می‌رسند، مانند اعداد منفی، بر مبنای دنیای واقعی هستند. اعداد منفی در بیان مفاهیمی مانند بدهی مالی و هر آن چیزی که شما باید درباره آن درک کنید، مفید هستند.

 

4

مطمئن شوید مفاهیم پایه‌ای ریاضی که برای ریاضیات پیشرفته لازم دارید را درک کرده‌اید. 

جمع، تفریق، ضرب و تقسیم بخش‌های اساسی ریاضی هستند. شما باید در زمینه‌های پیشرفته‌تر ریاضی، ازجمله جبر و مثلثات، این زیرساختارهای را به‌طور مکرر درک و استفاده کنید. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که قبل از حرکت روی این عملکردها مسلط هستید.

 

 

5

قبل از اینکه به مفهوم بعدی بروید، روی یک موضوع ریاضی مسلط شوید. 

در رده‌های ریاضی، مباحث یاد گرفته‌شده تجمعی خواهد بود. این بدان معناست که درک مفهوم پیچیده ریاضیات بدون درک مفاهیم اساسی‌تر که قبل از آن وجود داشته، تقریباً غیرممکن است. مثال‌های کتاب را بخوانید و دوباره بخوانید، هر DVD یا فیلم آنلاین را تماشا کنید و در صورت وجود مشکل برای درک یک موضوع، از معلم خود راهنمایی بخواهید.

 • به‌عنوان‌مثال، فرض کنید شما در حال یادگیری نحوه محاسبه مساحت اشکال در هندسه هستید. قبل از حرکت به مباحث پیچیده‌تر مانند دوران و بازتاب اشکال در محورها، این مهارت را فرابگیرید در غیر این صورت شما پایه‌ای محکم برای درک ایده‌های سطح بالاتر نخواهید داشت.

 

6

نقاط ضعف خود را شناسایی و بهبود بخشید.

هیچ دانش‌آموزی در همه زمینه‌های ریاضی عالی نیست. بااین‌حال، بخش‌هایی که شما در آن ضعیف‌تر هستید احتمالاً بخش‌هایی هستند که نمره شما را پایین می‌آورند! بنابراین، به آزمون‌ها و تکالیف خود نگاهی بیندازید و بخش‌هایی که در آن بدترین امتیاز را کسب کرده‌اید را پیدا کنید. فصل (های) کتاب که شما در آن ضعیف هستید را دوباره بخوانید، چندین مسئله و تمرین اضافی کار کنید و با معلم خود در مورد راه‌های بهبود در این حوزه‌ها صحبت کنید.

 • به‌عنوان‌مثال، اگر شما در مثلثات مشکل دارید. با تجدیدنظر روی روش‌های محاسبه زوایای انواع مختلف مثلثات، ضعف خود را از این بخش بهبود دهید. همچنین می‌توانید از فلش کارت‌ها برای حفظ کردن اصطلاحات کلیدی «سینوس» و «کسینوس» استفاده کنید.

 

7

با شناخت سبک یادگیری خود، در پیشرفت ریاضی به خودتان کمک کنید. 

شما از طریق تشخیص موقعیت‌هایی که به بهترین وجه اطلاعات علمی را به خاطر می‌سپارید می‌توانید سبک یادگیری خود را شناسایی کنید. به‌عنوان‌مثال، فکر کنید که چه وقت بیشترین لذت را از کلاس‌ها می‌برید: آیا می‌خواهید مسائل ریاضی را با کمک کسی حل کنید، یا آن‌ها را به‌صورت گروهی حل کنید، یا به‌صورت فردی در مورد آن‌ها فکر کنید؟ هرچه بیشتر بتوانید ریاضی را از طریق سبک یادگیری خاص خود یاد بگیرید، بهتر خواهید توانست به مفاهیم ریاضی تسلط پیداکرده و نمرات خود را ارتقا دهید.

 

 

منبع:

https://www.wikihow.com/Improve-Your-Math-Grade

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12136
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه سطح ریاضی‌تان را بهبود دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.