0
0

مهارت های یادگیری ریاضی

2200 بازدید

مهارت‌های یادگیری ریاضی

ریاضی علمی مفهومی ست و دامنه‌ی  وسیعی دارد. برای درک و فهمیدن این علم لازم است تا مهارت‌های یادگیری آن را در درجه‌ی اول آموخت .در ادامه برخی از مهارت‌های یادگیری ریاضی را برایتان توضیح خواهیم داد.

 

مهارت‌‌‌های یادگیری ریاضیات

مهارت‌‌‌های یادگیری ریاضیات

 

 

 

ابتدا باید بگوییم که برای انجام فعالیت‌های ریاضی داشتن مجموعه‌ای از توانایی‌ها ضروری است که در زیر به‌صورت تیتروار آمده است:

 • استدلال ریاضی: توانایی انتخاب روش‌های درست ریاضی یا فرمول برای حل یک مسئله
 • ساختمان اعداد: توانایی جمع، تفریق، ضرب، و یا تقسیم به‌سرعت و به‌درستی
 • استدلال استقرایی یا قیاسی:توانایی بکار گرفتن از قوانین عمومی برای مسائل خاص ریاضی در تولید پاسخ‌های معنی‌دار  .
 • استدلال استنتاجی: توانایی ترکیب اطلاعات به‌منظور ایجاد قواعد عمومی یا نتیجه‌گیری (شامل یافتن رابطه بین وقایع ظاهراً غیر مرتبط).
 • مرتب‌سازی اطلاعات: توانایی ترتیب دادن به چیزها یا فعالیت‌ها در یک نظم یا الگوی مشخص بر اساس یک قاعده خاص یا مجموعه‌ای از قوانین (به‌عنوان‌مثال، الگوهای اعداد، حروف، کلمات، تصاویر، عملیات ریاضی).

 

 

مهارت‌های یادگیری ریاضی:

به‌عنوان یک یادگیرنده ریاضی شما برای درک کردن هر یک از موضوعات مهم ریاضیات مدرن  مانند: جبر، تجزیه‌وتحلیل، هندسه، آمار و ریاضیات کاربردی نیاز به مهارت‌ها و توانایی‌های هستید تا قادر به ایده پردازی و بیان ایده‌های ریاضی خود باشید؛ بتوانید اثبات، حدس یا رد کنید؛ ریاضی را برای توصیف دنیای فیزیکی خود در قالب حل مسئله به‌کارگیرید؛ مفاهیم مختلف ریاضی را همچون جورچین در کنار هم چیده و ارتباط معنادار بین آن‌ها بسازید.

ما در این مقاله انواع مهارت‌های یادگیری ریاضی را به‌صورت زیر بیان کرده‌ایم تا دانش‌آموزان بتوانند توانمندی‌های که در فوق ذکرشده است را به دست آورند:

 

 

مهارت‌های تفکر، مهارت‌ حل مسئله، مهارت‌های پژوهشی، مهارت به‌کارگیری طرح‌واره.

 

 

مهارت های یادگیری ریاضی

مهارت های یادگیری ریاضی

 

 

مهارت تفکر:

تفکر ریاضی معنی تولیدی و زایشی دارد، تفکر ریاضی عمل فکر کردن است (تولیدی). محصول تفکر ریاضی، فکر ریاضی است. هر مطلب ریاضی که می‌خوانیم تا یاد بگیریم تفکر ریاضی انجام نداده‌ایم بلکه سعی در یادگرفتن فکر ریاضی فرد دیگری هستیم . تفکر ریاضی زمانی است که خودمان سعی در تولید علم کنیم نه اینکه فکر دیگران را یاد بگیریم. تفکر ریاضی نوعی تولید کردن است ولی فکر ریاضی نوعی مصرف کردن   .

در هنگام خواندن فکر ریاضی دیگران تصمیم‌گیری انجام می‌شود و در اینجا مصرف‌کنندگی وجود دارد (مثلاً کدام راه‌حل را انتخاب کنیم) .

 

 

برای تقویت مهارت تفکر موارد زیر را الگو خود در انجام فعالیت‌های ریاضی قرار دهید.

 • فکر کردن روشن و واضح
 • توجه نمودن به جزئیات
 • دست‌کاری روی ایده‌های دقیق و پیچیده
 • دنبال کردن استدلال‌های پیچیده
 • ساختن استدلال منطقی و افشای موارد غیرمنطقی.

 

ازجمله مهم‌ترین انواع تفکر در ریاضی می‌توان به تفکر خلاق، تفکر انتقادی، تفکر تحلیلی، تفکر تصویری، تفکر کلامی اشاره کرد.

 

 

مهارت‌های حل مسئله :

یکی دیگر از مهارت‌های یادگیری ریاضی مهارت حل مسئله است.انجمن ملی معلمان ریاضی (NCTM) اظهار کرد که حل مسئله باید کانون اصلی دوره‌های آموزش ریاضی قرار گیرد. پولیا تأکید داشته که حل مسئله باید به‌عنوان غایت و هدف یادگیری ریاضی باشد. اخیراً نیز NCTM مجدداً خواستار تشکیل دوره‌های آموزش ریاضی شده است که در آن حل مسئله جزء جدایی‌ناپذیر آن باشد.

 

نکات ضروری که به هنگام حل مسئله باید موردتوجه قرارداد:

 

 1. کلمات کلیدی و مهم را شناسایی کرده و مسئله را با عبارات روشن فرمول‌بندی کنید.
 2. به‌صورت صریح مفروضات خود را ایجاد نموده و روش حلی شفاف را ارائه نمایید.
 3. در مسائل دشوار، با در نظر گرفتن حالت‌های خاص یا زیر مسئله‌ها بینش مناسبی به دست آورید.
 4. انعطاف‌پذیر باشید و رویکرد همان مسئله را از نقاط مختلف موردبررسی قرار دهید.
 5. وقتی شما نیاز به کمک دارید، به دنبال روش‌های مختلف برای کمک باشید.

 

 

مهارت‌های پژوهشی:

در طول تحصیلاتتان گاهی اوقات خود را در شرایطی می‌بینید که برای درک ریاضیات که به نظر می‌رسد بیش‌ازحد سخت است، و یا برای حل مسائلی که در ابتدا به نظر می‌رسد حل آن غیرممکن است تلاش می‌کنید. از شما نیز ممکن است خواسته شود که مقالات و پروژه‌هایی را که در آن شما را به‌طور خصوصی در مورد رشته‌ای از ریاضیات که هیچ‌چیز در مورد آن نمی‌دانید، انجام دهید. همه این‌ها شما را به یک قهرمان غیرحرفه‌ای، روی دنباله‌ای از اطلاعات و القاها تبدیل خواهد کرد. شما باید خودتان را پیدا کنید:

 1. به دنبال یادداشت‌های سخنرانی، کتاب‌های درسی و کتاب‌های مرجع.
 2. زیرورو کردن کتابخانه‌ها
 3. جستجو در پایگاه‌های داده برای منابع.
 4. استخراج اطلاعات از معلمان و استادان.
 5. فكر كردن!

 

 

مهارت‌های به‌کارگیری طرح‌واره:

ریاضی، دانشی یکپارچه است که هر مفهوم بر پایه‌ی مفهوم دیگر استوار است. به‌عنوان‌مثال، در مقاطع پایین مفاهیم جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، کسر و تناسب….همه مانند زنجیره‌ای به هم متصل می‌باشند که پارگی در هرکجای این زنجیر ادامه مسیر یادگیری ریاضی را میسر نخواهد کرد. از دیگر مهارت‌های یادگیری ریاضی که بسیار هم موثر است طرح‌واره می‌باشد. طرح‌واره بر بخش بزرگی از اطلاعات سازمان‌یافته و به هم مرتبط در فرد دلالت دارد که شامل مفاهیم، وقایع و یا دانش‌های مختلفی است.

 

مهارت های یادگیری ریاضی

مهارت های یادگیری ریاضی

 

یادگیری معنادار به خاطر سپردن تعدادی تعریف، قاعده و فرمول نیست بلکه مستلزم ساختن ساختارهای دانش از نقشه‌های مفهومی هست. در این نظریه، یادگیری به‌مثابه ارتباط اندیشه‌ها، مفاهیم و تجربه‌های جدید با یک طرح‌واره موجود است.

 

علاوه بر مهارت‌های گفته‌شده در بالا، بخشی از مهارت‌ها نیز وجود دارند که بیشتر برای کسانی که تصمیم دارند در رشته ریاضی ادامه تحصیل داده و در این حوزه مشغول به کار شوند، بسیار کارآمد است. تقویت این مهارت‌ها در چگونگی تغییر و توسعه شما در چند سال آینده مؤثر است. این به شما کمک خواهد کرد که دقت خود را روی دستاوردهای تحصیلی خود متمرکز کنید، و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید این دستاوردها را به دیگران، مخصوصاً هنگام نوشتن برنامه‌های شغلی و شرکت در مصاحبه‌ها انتقال دهید.

 

 

 

مهارت‌های ارتباطی:

مدرک ریاضی، ظرفیت شما را برای جذب و انتقال اطلاعات بسیار تخصصی توسعه خواهد داد. در طول سخنرانی‌ها شما لازم خواهید داشت که حجمی از جزئیات ریاضی را سازمان‌دهی و ضبط کنید، هم شنیداری و هم نوشتاری. تمرینات خانگی، و هر مقاله و پروژه‌ای که انجام می‌دهید، برای بیان واضح ریاضی فراخوانده می‌شود. در طول این دوره شما به مبادله‌ی ایده‌ی خود با ایده‌های دانش آموزان و ناظران می‌پردازید و به گفتگو درباره‌ی ریاضی مشغول می‌شوید. از طریق این تجربیات شما این فرصت رادارید تا یاد بگیرند که چگونه:

 

 1. به‌طور مؤثر گوش کنید.
 2. ریاضیات را خوب بخوانید.
 3. مقاله و گزارش را بنویسید.

 

 

مهارت‌های IT :

در دوران تحصیل شما به امکانات محاسباتی دسترسی خواهید داشت. شما این فرصت را دارید تا:

 1. زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید
 2. مسائل را با استفاده از نرم‌افزار ریاضی حل کنید
 3. یادگیری پردازش کلمه هم از روی متن و هم روابط ریاضی

 

 

 

عادات کار خوب:

برای اینکه یک دانش‌آموز یا دانشجوی موفق در ریاضیات باشید، باید:

 1. در کار خود پرتلاش و باپشتکار باشید.
 2. زمان و ضرب العجل‌های مقتضی خود را سازمان‌دهی کنید.
 3. به‌طور فشرده کارکنید، به‌ویژه در زمان امتحانات.
 4. به‌طور مستقل، بدون حمایت مداوم از معلمان و استادان کارکنید.
 5. برای حل مسائل کار مشترک با دیگران را انجام دهید.

 

 

صفات شخصی مفید:

یکی از استادان ریاضیات هرساله به سال اولی‌های  که ریاضی را می‌گذراند، به آن‌ها سخنانی می‌گوید که آن‌ها را برای زندگی تغییر می‌دهد. با ایده‌هایی که فهم‌ آن‌ها سخت است و مسائلی که حل فوری آن مشکل است، با موفقیت مبارزه کنید با این چند مورد:

 

 1. اراده
 2. پشتکار و ثابت‌قدم بودن
 3. خلاقیت
 4. اعتمادبه‌نفس
 5. دقت زیاد فکری

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://soaad.ir/?p=12724
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
sinafarahmand
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مهارت های یادگیری ریاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.